Pokud máte problémy se zažíváním, bolí vás na pravé straně od žeber až k lopatce, máte pocit plnosti, podezřele často říháte a škytáte, může se jednat o problémy se žlučníkem. Jak se jich dá zbavit?
Tento orgán ovlivňuje naše trávení a díky němu vylučujeme z těla škodlivé látky. Jeho úkolem je zahustit a skladovat žluč z jater a později ji vyloučit do tenkého střeva. Právě tam je žluč důležitá pro správné trávení a vstřebávání tuků.
Problémy se žlučníkem patří k těm bolestivějším. A většinou si za ně můžeme sami. Přejídáme se, jíme tučná a dráždivá jídla a jsme ve stresu častěji, než je pro tělo únosné. Tím vším si zaděláme na žlučníkové kameny, písek nebo zánět.
Žlučníkové kameny musí ven
V případě, že vás přepadne žlučníkový záchvat, ihned začněte pít hořký černý čaj nebo vodu s citronem. U bolestí žlučníku neočekávejte, že samy odezní; jejich léčba by se neměla odkládat. Dlouhodobě neléčené žlučníkové kameny mohou totiž vést až k rakovině žlučníku.
Základem pro úlevu od bolesti je proto správná žlučníková dieta. Pokud nezabírá, doktor vám předepíše léky nebo doporučí bylinné čaje. Když ani to nezabere, žlučník se dá chirurgicky odstranit.
Po takovém zákroku je důležité jeden měsíc dodržovat žlučníkovou dietu s omezením tuků a jíst pouze lehce stravitelná jídla. Cílem je nezatěžovat trávicí sytém. Je třeba pít aspoň 2 litry tekutin denně, pravidelně jíst a dopřát si dostatek času na trávení.
Pijte bylinkové čaje!
Pozitivní vliv na správný chod žlučníku má také řada bylin – máta vonná, smetánka lékařská, jablečník obecný, měsíček lékařský, řepík lékařský nebo boldovník vonný. Mnoho bylinek je již předem smícháno a dají se koupit v lékárnách ve formě čajů.
Jídelníček u žlučníkové diety může být pestrý
K snídani si můžete dát nízkotučný jogurt s vekou, ovesnou kaši, dietní kvalitní párky, toast se šunkou a sýrem nebo bílé pečivo s tvarohovou pomazánkou. Na oběd a večeři si dopřejte něco teplého.
Vhodný je vývar, zapečené těstoviny, pstruh s bramborami, dušené hovězí maso se zeleninou či kuřecí rizoto se zeleninou a nízkotučným sýrem. Lehkou svačinku si zpestřete ovocem a zeleninou. Připravte si nejrůznější saláty, ať už ovocné, nebo zeleninové.
Na co určitě zapomeňte!
Neměli byste jíst nadýmavá, tučná a smažená jídla. Není vhodné: sádlo, špek, tučné uzeniny, mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, čerstvé a kynuté pečivo, ovoce se zrníčky, nadýmavá zelenina, majonéza, perlivé nápoje a 100% ovocné šťávy.
Co vám pomůže, a navíc i slušně zasytí?
Zaměřte se na nízkotučné potraviny. Maso je lepší dusit, grilovat nebo péct s minimem tuku. Pečení ve fóliích nebo v tzv. římském hrnci.
Pro vás je vhodná: šunka, dietní párky, krůtí, kuřecí, telecí, hovězí maso, králík, ryby, nízkotučné jogurty, tvaroh, sýry, brambory, rýže, těstoviny, bílé pečivo, vánočka, kořenová zelenina, ovoce bez slupky, pudink, kaše, piškoty, med.