Stres, těhotenství, onemocnění nebo vyšší věk způsobují únik moči. Ten může pořádně znepříjemnit život.
Domníváte se, že inkontinencí trpí výhradně starší lidé? Asi vás překvapí, že ji zažívá 10 % žen mladších 40 let.
Stud stranou
Ženy se často stydí svěřit lékaři, což je velká chyba. Inkontinence neboli únik moči může signalizovat i vážnější onemocnění, takže vyšetření není radno odkládat. Léčba navíc může úplně nebo z velké části problém vyřešit.
Čím dřív, tím líp
Zanedbaná nebo pozdější stadia inkontinence pomáhá řešit operace. Tomu je samozřejmě lepší předejít, tedy jít k lékaři už při mírných příznacích. V počátečních stadiích ji lze obvykle omezit i pomocí léků a cviků na posílení pánevního dna.
Cvičení, tanec i chůze
Na posilování pánevního dna existuje řada cviků. Začíná se cvičit vleže, postupně se přidávají cviky vsedě i vestoje. Potřebné cviky vám vysvětlí v ordinaci u lékaře.
Ale nejen speciální cviky pomohu, pro dobrou funkci pánevního dna je důležité i správné držení těla, pohyblivost a dobrá tělesná kondice. Udělejte si čas na různé pohybové aktivity podle vlastního výběru – chůzi, plavání, cvičení, tanec.
Šikovné pomůcky
Než dostanete své pánevní dno do kondice, nevzdávejte se nošení inkontinenčních vložek.
Klasické menstruační vložky tady moc nepomohu – moč je totiž řidší než krev, navíc z těla uniká jednorázově ve větší dávce, kterou běžná vložka nepojme a také si neumí poradit s nepříjemným zápachem.
Výborně poslouží také speciální prádlo. Je mnohem pohodlnější než vložky, během pohybu se nikam neposouvá, proto nehrozí nehody. Navíc se dá prát a použít opakovaně, takže šetří peněženku i životní prostředí.
Dobré rady
• S výběrem volně prodejných léků na inkontinenci vám poradí i v lékárně.
• Pomoci mohu i bylinkové čaje, např. z kopřivy, přesličky nebo smetanky.