Sluneční záření je dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud to s ním přeženete, vaše tělo může hodně trpět.
Říká se, kam nechodí slunce, chodí lékař. Opravdu existuje řada výzkumů, které potvrzují, že vitamin D, který získáváme ze slunce, má pozitivní vliv na řadu věcí.
Pomáhá například při snižování krevního tlaku, snižuje riziko náhlých srdečních příhod a infarktu a v širším pohledu prodlužuje život. Bohužel najít hranici, kdy už vám pobyt na slunci stačí, je velmi těžké.
Překročíte-li tuto mez, může to mít nepříjemné následky od spálení až po vznik kožního nádoru.
Chraňte si oči
Víte o tom, že spálit si můžete i oči? Když na vás působí hodně UVA a UVB záření, může dojít k poškození rohovky a sítnice. A pokud často vystavujete oči přímému slunci, můžete si uhnat i šedý zákal.
Nikdy se proto nekoukejte přímo do slunce ani na chvilku, následky mohou být trvalé. Stačí, aby se záření dostalo na zlomek vteřiny do ohniska a může nenávratně poškodit důležitou součást oka, takzvanou žlutou skvrnu.
V takovém případě vám hrozí, že budete vidět jen periferně, tedy do stran, anebo oslepnete.
Jak poznat problém
To, že máte vážný problém a spálili jste si rohovku, zjistíte zhruba po 6 až 8 hodinách. Oči vás začnou bolet, nepříjemně svrbět, zrudnou a potečou vám slzy.
Okamžitě v takovém případě použijte léčivou oční mast, zůstaňte v přítmí, a pokud to bude nutné, vyhledejte lékaře. Myslete na to, že ultrafialové záření může váš zrak bez ochrany poškodit už po krátkém pohybu na prudkém slunci.
Může dojít k poškození epitelu. To se projeví nepříjemným pocitem pálení, suchým okem a mírným zhoršením zrakové ostrosti.
Spálené rty
Ochranu před sluncem si zaslouží i vaše rty. Protože jsou extrémně citlivé a nemají mazové žlázy, vyžadují si pravidelné mazání. Pokud je nedostatečně ošetříte, na slunci se lehko spálí, ale nepocítíte to hned.
Rty postupně opuchnou, začnou pálit, štípat a mohou popraskat. Ošetřujte je balzámem s kvalitním UV filtrem a dostatečně vysokým faktorem. Vyvarujte se olizování rtů, nepomáhá.
Pozor na úžeh a úpal
Celý den v horku a na přímém slunci si také koledujete o úžeh. Často jej provází velká únava, spálení pokožky na odhalených částech těla, ale i na hlavě, kterou jste si po celý den nechránili.
I když vám velké horko zrovna nepomáhá věřte, že za úžeh mohou hlavně sluneční paprsky. Naopak k tomu, abyste dostali úpal stačí vysoké teploty. Kvůli nim dojde k přehřátí organismu a vy po celém dni tušíte, že jste horko podcenili.
Tělo vám hlásí, že je přehřáté a že se celý den nemohlo dostatečně ochlazovat pocením. Bolí vás hlava, zrychleně dýcháte, je vám nevolno. V obou případech je důležitá hydratace. Pijte, i když nemáte žízeň.
V horkých dnech, a pokud jste na přímém slunci musíte tělu neustále dodávat tekutiny.
Zapomeňte na kávu alkohol a nápoje s vysokým obsahem cukru. Vhodnější je voda z vodovodu, které byste měla vypít alespoň tři litry denně. Důležité je dodávat tělu tekutiny pravidelně a v menších dávkách.
Berete léky?
Užívání některých léků vám může pobyt na slunci pořádně zkomplikovat. Jde především o ty, které zvyšují citlivost kůže na ultrafialové záření.
Podrážděná kůže se brání, vytváří protilátky a ty poškozují kožní buňky. Před sluncem byste se tedy měla chránit, pokud užíváte léky na srdce, antibiotika a ve střehu by měli být i psychiatričtí pacienti.