Ostrá bolest v oblasti hrudníku vystřelující do zad až pod lopatku člověka pořádně vyděsí. Asi každého napadne, zda se nejedná o infarkt nebo anginu pectoris. Příčinou však mohou být zablokovaná žebra.
Blokády žeber si lze představit jako chvíle, kdy se kvůli svalové nevyrovnanosti nebo náhlému pohybu žebro pohybuje nepřirozeně a povyskakuje od hrudní páteře, na kterou je zavěšeno. To vytváří drobné svalové křeče a zřetězené bolesti dalších svalů.
K potížím můžete přijít třeba při odklízení sněhu, hrabání listí, sekání trávy, nebo dokonce i nevhodné poloze při spaní, a to kvůli příliš tvrdé nebo měkké matraci, nebo při prudkém předklonu.
Úrazy a špatné držení těla
Pokud spadnete nebo se prudce pohnete a začne vás bodat na hrudi, většinou je jasné, že za bolestivý problém nemohou potíže s plícemi nebo se srdcem.
Blokáda se však může objevit i při déletrvající jednostranné zátěži. Stačí, když se hrbíte u počítače, máte špatně nastavenou sedačku v automobilu nebo nosíte těžkou kabelu pořád na jednom rameni.

Dvojznačné příznaky
Bolest při zablokovaných žebrech je velmi silná a nepříjemná. Znemožňuje nejenom normální pohyb, ale také značně ztěžuje dýchání. Při nádechu většinou výrazně zesiluje. Každé žebro ale způsobuje jiné potíže.
Ta horní například bolest hlavy, zvracení, bolest ramen, ale i třeba šum v uších a závratě. Žebra střední části hrudníku imitují infarkt. Postiženého může bolet na přední i zadní straně hrudníku, pod lopatkou nebo po stranách hrudi.
Protože se stejným způsobem projevují i srdeční obtíže, je vždy namístě vyhledat lékaře. Poslední zablokované žebro může dokonce způsobit i lehké zkrácení nohy.
První pomoc
Pokud lékař vyloučí potíže se srdcem, pošle vás k fyzioterapeutovi. Než se k němu dostanete, můžete si ale od bolesti alespoň částečně pomoci sama.
Lehněte si na záda a vzpažte. Kolena i chodidla dejte k sobě, bederní páteř přitiskněte k podložce a vtáhněte pupík. Vydržte a proveďte 1–2 volné dechy.
S nádechem se vytáhněte z pasu do dlaní a do pat (nikoli do špiček) a s výdechem povolte do výchozí pozice. Cvik opakujte. Důležité je nepřestat se hýbat.
K uvolnění ztuhlého svalstva, které obtíže zhoršuje, přispěje suché teplo, třeba v troubě nahřátý polštářek se solí nebo třešňovými peckami. K utišení bolesti můžete použít volně prodejné léky obsahující ibuprofen a konopnou či kostivalovou mast.
Jak vypadá léčba
Zablokovaná žebra vám odblokuje fyzioterapeut ošetřením páteře, žeber, kloubů a svalů. Může doporučit i léčbu laserem, rázovou vlnou či elektroakupunkturu.
Článek mě přiměl zamyslet se nad tím, jak důležité je správné držení těla při každodenních aktivitách. Je škoda, že něco takového není lépe známé.
Moc dobré info pro každého, kdo má podobné potíže. Myslím, že tohle by mělo být kecané více, aby šlo lépe rozeznat, když je to jen zablokované žebro.
Jsem překvapená, jak i něco tak běžného jako špatné držení těla může vést k takovým problémům. Člověk by měl víc dbát na to, jak sedí a hýbe se.
Wow, to jsem nevěděla, že zablokovaná žebra můžou takhle bolet! Je to určitě hrozně stresující cítit, že možná máte infarkt, a přitom jsou na vině jen ta zatracená žebra.