Kdo to zažil, potvrdí, že když se ozve žlučník, není to nic příjemného. Dobrá zpráva ale je, že ke zklidnění tohoto orgánu můžeme velmi dobře využít řadu bylin.
Pro dobrý stav žlučníku je třeba dodržovat správnou životosprávu a například neholdovat příliš mastným a smaženým pokrmům. Především je ale důležité omezit na minimum stres, protože právě ten bývá dost často spouštěčem bolestivých žlučníkových záchvatů.
Ku prospěchu je také snížení tělesné hmotnosti, protože vyšší hmotnost může ještě zhoršovat případné bolesti žlučníku. Jako včasnou prevenci, kterou můžete činnost žlučníku posílit, si například jednou za rok naordinujte třítýdenní ozdravnou bylinnou kúru. A účinky některých bylin oceníte i mimo ni.
Zeměžluč
Čaj ze zeměžluče je typický hořkou chutí, která stimuluje trávicí systém a podává se při pocitu plnosti z jídla nebo při nadýmání. Obsažené látky pomohou tělu produkovat víc trávicích kyselin a enzymů.
Ty zajistí, že jídlo nezůstane vězet v žaludku, na žlučník nebudou kladeny tak vysoké nároky a dostane možnost se zregenerovat.
Řepík
V případě citlivého žlučníku může pomoci, protože obsažené látky vykazují silné protizánětlivé účinky. Jeho výtažky intenzivně stimulují činnost žlučníku a pomáhají s detoxikací jater, zlepšují metabolismus tuků a udržují správnou hladinu cholesterolu v krvi. Nejlepší je užívat bylinku formou tinktury či čaje.
Rozmarýn
Zlepšuje prokrvení trávicího traktu, tvorbu trávicích fermentů i žluči. Je proto vhodným pomocníkem při nadýmání způsobeném problémy s tvorbou nebo transportem žluči. Dokáže ulevit při bolestivých stavech spojených s nedostatečnou funkcí žlučníku.
Co si dát na talíř?
Při problémech se žlučníkem jezte spíše malé porce, ale pravidelně a častěji, čtyřikrát až pětkrát denně. Co jíst, je individuální a musíte to sami vyladit.
Obecně se doporučuje nenadýmavá, nepálivá zelenina bez zrníček (listové saláty, mrkev), ovoce kromě bobulovin, nízkotučné zakysané mléčné výrobky, libové, netučné maso (krůtí, kuřecí, králičí, rybí), masové a zeleninové vývary, starší pečivo a suchary.
Poslední bod je dodat tělu dostatek tekutin. Ideální je pít aspoň osm sklenic vody denně a kávu omezit.
Já bych žlučníku dala aspoň šanci se zklidnit díky bylinkám. Možná to fakt pomáhá, já to totiž zas tak neznám, ale slyšel sem, že je to dobrý na ty návaly.
Jako designérku módy mě oslovilo, jak pečlivě lze zvolit vhodné bylinky pro zdraví žlučníku. Zdá se, že správná životospráva a drobné změny ve stravování dokážou udělat zázraky!