Jedním z nejčastějších problémů psů bývá špatné zažívání: průjem, zvracení, nebo naopak zácpa či nechutenství…
Důležité je, umět dobře rozeznávat již první příznaky, abyste mohli psovi včas pomoci.
Nevhodná strava, otrava, bakterie
Průjem či zácpa jsou způsobeny nejčastěji dietní chybou, za kterou většinou může sám majitel svojí nepozorností, nevědomostí či nadměrnou láskou a neschopností něco odříci svému čtyřnohému příteli.
Problémy s trávením mohou způsobit i orgánové choroby, bakteriální či virová onemocnění, střevní paraziti, alergie na určité složky v potravě. Ojediněle může jít i o otravu.
Příčinou zvracení může být také cizí těleso, například kousek hračky, který uvízne ve střevním traktu.
Dostatek tekutin, žádné jídlo
Prvním základním a osvědčeným prostředkem, jak potíže zmírnit, je nasadit přísnou dietu. Průjmové onemocnění bývá většinou doprovázeno i zvracením, v první fázi obsahují zvratky natrávenou potravu, pak už jen žaludeční šťávy.
Dospělému psovi nepodávejte 24 hodin žádnou potravu, pouze tekutiny, u štěňat stačí 12 hodin. Z tekutin můžete podávat černý čaj, převařenou vodu nebo minerální vodu bez bublinek. Nejlepší jsou malé dávky a často.
Jestli pes nechce pít sám, aplikujte mu tekutinu přímo do tlamy stříkačkou. Pokud zvíře zvrací opakovaně a neudrží ani tekutiny, ihned navštivte veterinárního lékaře.
Libové maso a rýže
Po této denní hladovce jako první psovi nabídněte lehce rozvařenou rýži s libovým kuřecím nebo krůtím masem nakrájeným na malé kousky. První dva dny podávejte dietu v malých dávkách 5krát denně.
Pokud se nedostaví další průjem nebo zvracení, dietní dávky pomalu zvyšujte a podávejte 3krát denně. Po pěti dnech můžete pomalu přejít k vašemu obvyklému krmení.
Nebezpečná torze
Největším strašákem majitelů psů, co se týká zažívání, je torze žaludku. Jedná se o přetočení žaludku, které se projevuje následujícími symptomy: náhlá apatie, zvracení „naprázdno“, slinění, namáhavé dýchání, bolestivost břicha, změna barvy sliznic. Psa může zachránit pouze rychlý operační zákrok.
Nechutenství
O nechutenství se dá mluvit, pokud pes nic nepozře více jak 24 hodin. Důvody mohou být dva – psychická nebo fyzická příčina. Psychická příčina může nastat v případě, pokud je pes v novém prostředí, na které není zvyklý.
Například, pokud se přestěhujete nebo dáte psa na hlídání k neznámým lidem. Často se tak jeho stres může projevovat hladověním. Většinou se po nějaké době nají a po čase si na danou situaci (nový domov) zvykne a začne jíst pravidelně.
Nechutenství může nastat také při změně krmiva nebo po velkém fyzickém výkonu.