U někoho se může jednat pouze o mírné problémy, ale u jiných lidí už může jít o velmi vážné, nebo dokonce dramatické a nebezpečné zdravotní komplikace.
Nejohroženější skupinou, které hrozí onemocnění ledvin, jsou většinou diabetici, ale často se jedná i o nemocné s vysokým krevním tlakem.
Pokud totiž tito lidé nemají svou chorobu plně pod kontrolou, dochází u nich rychleji k poškozování jemných cév a vlásečnic, včetně těch v ledvinách. I když jsou ledviny velké jen jako pěst, zvládnou za den přefiltrovat zhruba 150 litrů krve.
Z ní oddělí všechny škodliviny a odpadní látky, a vyloučí je močí (asi 1,5 litru za den) z těla ven. Právě tuto funkci ledvin dokáže narušit horší prokrvení ledvinových klubíček, v nichž dochází k filtraci odpadních látek.
Kolaps bez varování
Problémy s ledvinami jsou záludné hlavně tím, že se vleklé onemocnění nemusí dlouho projevovat.
Můžete tak ztratit až 90 % přirozené kapacity ledvin, aniž by se u vás projevily nějaké výrazné příznaky nebo bolest. A až 40 % pacientů se dostane k odborníkovi až teprve po jejich kolapsu, který nastane náhle a bez varování.
Ale nepravidelné močení a zvlášť časté v noci nejsou ještě jednoznačným důsledkem problémů. Mohou signalizovat i jiné zdravotní potíže.
Kdo se má bát?
Praktický lékař zjistí jednoduchým vyšetřením bílkoviny v moči, případně hladinu kreatininu v krvi. Vyšetření hradí zdravotní pojišťovny i jako preventivní, a to jednou za dva roky. Stačí zajít za praktikem a nechat si ho udělat.
Určitě by ho měli podstoupit diabetici a hypertonici, dále kuřáci, lidé obézní, stejně jako lidé, žijící ve stresu.
Rizikový je také věk mezi 50–70 roky, nadměrné solení, nedostatek pohybu, přemíra tučných jídel a cukru, ale i nadužívání léků proti bolesti. Pokud se u vás sečte hned několik z uvedených rizik, měli byste navštívit svého praktického lékaře kvůli vyšetření co nejdříve.
Pijte vodu. S mírou!
Nejlepší prevencí proti potížím s ledvinami je, že budete dostatečně pít. Bohužel to neplatí vždy. Zvýšený příjem tekutin bývá užitečný jen u některých chorob ledvin, třeba u opakujících se infekcí močových cest nebo když trpíte močovými kameny.
V jiných případech může být nadměrné pití nebezpečné. Třeba u pacientů, kterým poškodila ledviny cukrovka. U těch často ledviny nedokážou vyloučit přebytečnou vodu a její nadbytek v těle se pak projevuje velkými otoky nebo dušností.
Infekce močových cest jako předehra
Riziko představují také různé infekce močových cest. Ty se často opakují zejména u žen. Močová trubice ženy totiž sousedí s pochvou a konečníkem, odkud se snadno přenášejí různé bakterie.
A pokud vyvolají infekci, hrozí, že se dostane až do ledvin, kde může způsobit jejich selhání. Proto byste měla hodně pít, často chodit „na malou“ a dávat si pozor na prochladnutí.
Pravděpodobnost nákazy zvyšují i únava, stres, různé virózy, ale i nevyspání snižující vaši imunitu.
Při pálení, řezání či bolesti při močení je třeba zajít za praktickým lékařem. Na prevenci by kromě žen měli hodně dbát i diabetici, kteří mají také větší sklon k těmto infekcím.