Lidé s chronickou, tedy dlouhodobou bolestí jsou omezeni v osobním, rodinném, společenském i pracovním životě. Ale jsou cesty, jak si mohou svůj úděl ulehčit.
Za chronickou je považována každá bolest, která trvá déle než tři až šest měsíců. Pak je nemocí sama o sobě. Její příčinu se mnohdy nedaří identifikovat, proto se nemocní často setkávají s nepochopením.
Navíc je provázena dalšími potížemi, jako jsou nespavost, nechutenství, podrážděnost, sociální nejistota, až izolace, úzkost, deprese…
Na léčbu reaguje obvykle dost špatně, ta se totiž může zabývat pouze projevy, ne příčinou. I s chronickou bolestí se ale dá naučit žít. Zvládnout to můžete dodržováním těchto deseti pravidel:
1. Buďte realistka
Zjistěte si, co lze, o svém zdravotním stavu. Smiřte se s tím, že se budete setkávat s bolestí každý den i noc. Snažte se vypořádat se strachem, obavami a horší náladou, které onemocnění provázejí.
2. Zapojte se aktivně
Buďte aktivní v péči o své zdraví a pracujte sama na jeho zlepšení. Pokud máte zájem o alternativní léčebné metody, proberte to napřed s lékařem.
3. Umění relaxovat
Naučte se používat uvolňující dechové techniky, relaxovat, uvolnit se, rozptýlit. Pomůže to vaší mysli i tělu přerušit utrpení spojené
s bolestí.
4. Poznejte své pocity a myšlenky
Stav těla ovlivňuje i vaše myšlení a to zase působí zpětně i na vaše pocity. Snažte se myslet pozitivně a stejně tak postupujte při řešení problémů – pomůže vám to pak změnit i váš vztah k bolesti.
5. Bezpečný pohyb
Pohybujte se opatrně a bezpečně, v mezích svých možností. Naučte se při pohybu klidně a hluboce dýchat. Postupně se stanete pohyblivější a budete se cítit lépe.
6. Určete své priority
Při omezené energii a pohyblivosti si ujasněte, co je pro vás důležité a čeho se můžete vzdát.
7. Stanovte si reálné cíle
Rozdělte si velké úkoly do menších, lépe zvládnutelných. Nemůžete zvládat všechno jako dříve. Zvolte si svůj rytmus a uzpůsobte své aktivity úrovni své energie.
8. Uvědomte si svá práva
Máte právo na náležitou léčbu se vstřícným jednáním všech zdravotníků. Můžete rovněž odmítnout to, co si nepřejete, ani nemusíte dělat více, než při své nemoci zvládnete.
9. Chtějte komunikovat
Komunikace s rodinou, přáteli a kolegy snižuje úzkost, napětí, stres i utrpení. Učíte se přitom také to, jak dosáhnout svých potřeb – i to je důležitou součástí zvládání bolesti.
10. Znovu objevte naději
Používáním předešlých pravidel postupně zjistíte, že můžete znovu získat kontrolu nad svou bolestí, o něco zvýšit svůj pocit vnitřní pohody, uspokojovat lépe své potřeby, zmírnit utrpení, a dokonce tak vystoupit z bludného kruhu bolest–napětí–úzkost–stres.