Do hor se jezdí za oddechem, sportem i zábavou. Vyrazí-li rodina, musejí se všichni shodnout a každý najít něco pro sebe. A někdy se malá střediska umějí vytáhnout i nad ta proslulá, nemluvě o lepších cenách.
Krkonoše – Harrachov
Jedno z nejmalebnějších horských středisek u nás. Z hlavní ulice v městečku lze z některé z restaurací shlížet na hlavní sjezdovky, spadající z Čertovy hory.
Běžkaři mohou vyjet lanovkou a napojit se na Krkonoškou magistrálu – i ti s horší kondicí dosáhnou cíle v nedaleké Rokytnici nad Jizerou.
Děti rozptýlí bobová dráha nebo bruslení, rodiče si mohou ulevit v bazénu hotelu Orea-Sklář nebo na wellness procedurách ve Spa Hotelu Svornost. Blízké Mumlavské vodopády lákají k procházce.
Celodenní skipas: 930 Kč, rodinný (2 dospělí + 2 děti): 3160 Kč
Jizerské hory – Severák
Nad Janovem nad Nisou se nachází propojený systém několika vleků a mírných „modrých“ sjezdovek, pro zdatnější děti se tu najde i červená. Areál je zaměřen na výuku malých lyžařů, i když oprášit své umění můžete i vy.
Svahy se dají různě kombinovat, ale sjíždějí se víceméně u centrálního parkoviště, které má v dosahu několik slušných restaurací. I tady můžete své lyžařské mimino přihlásit do skimateřinky.
Pokud nechcete dítě sledovat z oken restaurace, můžete vyrazit na procházku. A provozují tu i snowtubing, tedy jízdu na nafouknutých duších.
Celodenní skipas: 460 Kč, rodinný (2 dospělí + 2 děti): 1470 Kč
Javorníky – Kohútka
Dobrými terény se chlubí lyžařské středisko na hranicích se Slovenskem: sjezdovky spadají z vrcholu Kohútky na moravskou stranu a najdou se tu jak svahy modré a červené, tak i černá sjezdovka. Právě podél ní stoupá lanovka, zatímco ostatní sjezdovky propojuje pět vleků.
Nechybí dětský skipark a možnost výuky. Nejlepší je ubytování i občerstvení přímo na Kohútce. Běžkařům tu kyne upravená Beskydsko-javornická magistrála, vedoucí přímo po hranici.
Celodenní skipas: 530 Kč, rodinný (2 + 2 děti): 1900 Kč
Jeseníky – Ostružná
Skiareál patří mezi menší, zato je ale zaměřen na opravdu rodinnou rekreaci. Sjezdovky jsou mírné a není problém od dolních stanic vleků zkontrolovat, jak si ten náš capart na svahu vede.
Navíc hned dole je ohrazený dětský skipark, kde s instruktorkou může dítě udělat první lyžařské krůčky.
Organizují tu karnevaly na lyžích a za dalšími atrakcemi jeďte jednu stanici vláčkem na Ramzovou, kde se můžete vydovádět na snowtubingu nebo na bezpečném, trojstopém skibobu. A jste-li sportovní typ, vyrazte s dětmi na staré dobré běžky.
Celodenní skipas: 450 Kč, rodinný (2 dospělí + 2 děti): 1620 Kč
Krušné hory – Plešivec
Hora Plešivec u krušnohorských Abertam nabízí osm sjezdovek všech obtížností včetně černé, zvané Jitka. Obslouženy jsou třemi lanovkami a čtyřmi vleky.
Areál je nový a moderní, nachází se tu i dětský skipark s výukou, kde děti mohou také využít mnoha atrakcí, např. kolotoče, umělého tunelu ve tvaru velké houby, několikametrového hada sloužícího k nácviku oblouků…
Na vrcholu hory stojí dva hotely, Plešivec a Orion, přičemž ten druhý nabízí i bazén a solidní wellness. Z vrcholu lze vyrazit na běžky a napojit se na Krušnohorskou magistrálu.
Celodenní skipas: 850 Kč, rodinný (2 dospělí + 2 děti): 2400 Kč
Šumava – Zadov
Středisko je známo hustou sítí běžkařských tras, vybavení je možné si tu půjčit a doběhnout ke Zlaté studni, Kvildě, Jezerní slati i jinam. Najdete tu i lyžařské areály Kobyla a Churáňov. Ty jsou profilem vhodné i pro méně zkušené lyžaře.
Centrum pobaví snowtubingem čili sáňkováním v nafouknutých duších (i s vlekem), sjezdovka U Horejšů nabízí večerní lyžování. Začátky i konce lanovek nabízejí stabilně občerstvení, děti tu lze umístit do skiškolek. Nedaleko leží další středisko Nová Huť s modrými sjezdovkami.
Celodenní skipas: 680 Kč, rodinný (2 dospělí + 2 děti): 1970 Kč