Každá pohádka si žádá své. Některé sluší hrad na skále, jiné zase krásný zámek. Čeští filmaři mají v tomhle štěstí, protože středověkých, renesančních nebo barokních lokací je u nás dost. Víte, na jakých místech se nejvíc točí české pohádky?
Červená Lhota
Kouzelný zámek obklopený rybníkem, jemuž dala jméno barva jeho fasády, leží asi 15 km severozápadně od Jindřichova Hradce. Do filmových dějin, jak všichni vědí, vešla s pohádkou Zlatovláska, kdy na louce se zámkem v pozadí pobíhala zamilovaná Jorga Kotrbová v jasné blond paruce a neméně zamilovaný Petr Štěpánek, a doplňoval je rozmarný král Ladislav Pešek, který princi Štěpánkovi zadával nesmyslné úkoly. Ale nebyla jen Zlatovláska, točily se tu i jiné pohádky.
A hlavně Svatby pana Voka s Milošem Kopeckým. Ač by to bylo stylové, Červená Lhota slavnému Rožmberkovi nikdy nepatřila. Návštěvníků má vodní zámeček každé léto dost a dost.
Bouzov
Z věže tohoto krásného moravského hradu se vznesl švec Jíra i s princeznou na svých plátěných křídlech v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Z té věže se dnes můžete rozhlédnout i vy, a k tomu si projít takřka celý, do romantické podoby na začátku minulého století přestavěný hrad.
Interiéry jsou kompletně zařízené historickým mobiliářem a starými obrazy, je se na co koukat!
Cimbuří, arkýře, střílny chrliče dodávají hradu šmrnc a s trochou štěstí můžete uvidět zvedání dvou padacích mostů a mříže v bráně. Není divu, že si hrad v seriálu Arabela oblíbil i Fantomas, který se o něho pro některé záběry dělil i s Rumburakem a paní Müllerovou.
Průhonice
Zámek za přízeň filmařů vděčí nejen své malebnosti, ale samozřejmě blízkosti Prahy. Současně je to jedna z „nejspolečenštějších“ památek, můžete tu uspořádat svatbu, hostinu či konferenci, ale nekonají se tu klasické prohlídky.
Točila se tu Princezna se zlatou hvězdou (z nádvoří potupně prchal král Kazisvět), kaprál Petra Nárožného tu, chybně posazen na koně, křičel „Zase obráceně!“ a ze zdejšího Rytířského sálu tu krbem prchal Rudolf Hrušínský ve Třech veteránech. Zámek si tedy neprohlédnete, ale je tu krásné nádvoří a zámecký park, plus slavná dendrologická zahrada se vzácnými rostlinami a dřevinami.
Obě stoprocentně stojí za návštěvu!
Křivoklát
Na důležitém přemyslovském hradě jako dítě věznili budoucího Otce vlasti Karla IV. a o třista let později magistra Kelleyho, a ani jeden si jistě nepomyslel, že tu bude létat Dívka na koštěti, Jiří Korn tu naseká zhýčkané princezně v pohádce Honza málem králem a Ivan Trojan tu bude jako anděl Petronel hledat hříšníka k napravení v Andělu Páně. Areál hradu je rozsáhlý, prohlédnout si můžete hladomornu, oratoř, privátní komnaty panovníka, kapli, rytířský a královský sál, knihovnu, obrazárnu… Na hradě je možná svatba i ubytování!
Ke hradu, ležícímu asi 20 km za Berounem vede dráha, a už ta cesta lesnatým údolím Berounky je opravdu příjemná.
Pernštejn
Hrad Pernštejn, na který se dostanete po žluté značce z nedaleké moravské vesničky Nedvědice, neprošel žádnou romantickou přestavbou a tak je ze všech hradů ten „nejstředověčtější“, prostě syrová gotika. Na ostrohu nad říčkou Nedvědičkou ho částečně kryje les, což patrně vyhovovalo tvůrcům pohádek Jak se budí princezny, Čert ví proč a Pták ohnivák, i o dost drsnějším snímkům Bathory nebo Van Helsing. A určitě filmaře zaujal i vnitřek, báječně členité chodby a točitá schodiště, stejně jako dobový nábytek.
Blatná
„Znám jednu krásnou zahradu, kde hedvábná je tráva,“ pěje Václav Neckář šíleně smutné princezně Helence Vondráčkové v zámecké zahradě, aby vzápětí zahučel do rybníka. A nutno říct, že filmaři nasnímali exteriér vodního zámku Blatná, ležícího mezi Plzní a Pískem, opravdu vydatně.
Vyšplháte se tu za vyhlídkou na Bílou věž, prohlédnete si orientální, barokní empírový či lovecký salónek a v zámeckém parku se pokocháte stádem daňků. Půjčit si můžete na projížďku veterána! Kromě slavné pohádky tu pobíhal Miroslav Horníček s Janou Hlaváčovou v komedii Kam čert nemůže a komunistické papaláše tu popouzela Irena Kačírková coby Bílá paní.