Mezizubní prostory tvoří dohromady až 40 procent zubních plošek, a když je dlouhodobě nebudeme čistit, zakládáme si na problém buď v podobě zubního kazu, nebo zánětu dásní.
Existuje mnoho pomůcek dentální hygieny a vybírat můžete z různých způsobů mezizubní péče. Nejúčinnější je jejich kombinace.
Mezizubní kartáčky
Čištění mezizubních prostor by rozhodně mělo být součástí každodenního rituálu nás všech. Pokud s čištěním mezizubními kartáčky teprve začínáte nebo jste ho delší dobu vynechávali, mohou dásně po použití mezizubního kartáčku krvácet. Tento jev je naprosto normální a je znakem zánětu dásní.
Používáním mezizubních kartáčků zánět dásní postupně ustoupí a zhruba do týdne by měly přestat krvácet. Čištění mezizubním kartáčkem vyžaduje správnou techniku, aby nedošlo k poškození dásní.
Přiložte ho do mezizubního prostoru co nejblíže k dásni a projeďte skrz, následně kartáček vytahujte v kontaktu s dásní.
K vyčištění stačí obvykle jeden až dva pohyby dovnitř a ven. Mezizubní kartáček stačí používat jednou denně, a to nejlépe večer po vyčištění zubů kartáčkem. Stejně jako technika čištění je důležitá i správná velikost mezizubního kartáčku.
Všechny mezery mezi zuby nejsou stejně velké, a tak je potřeba používat více velikostí kartáčků. Příliš malý kartáček nevyčistí mezizubní prostor správně, a příliš velký naopak může poškodit dáseň.
Životnost mezizubního kartáčku je zhruba týden. Pozor si dávejte zejména na to, kde ho odkládáte. Stejně jako u klasického kartáčku je potřeba nechat kartáček vyschnout a nejlépe ho umístit vlákny směrem nahoru do stojánku.
Ústní sprchy
Jsou ideální při různých velikostech mezizubních prostor, které vyčistí z vnější i vnitřní strany čistou či ústní vodou.
Vzhledem k vysokému odstranění zubního plaku i ze špatně dostupných míst je ústní sprcha maximálně vhodná vždy při zvýšené potřebě ústní hygieny, například při zánětu dásně, parodontóze nebo když nosíte fixní rovnátka.
Dentální nitě
Dentální nit je nepostradatelná v úzkých mezizubních prostorech, kde nelze využít mezizubní kartáček. Mezizubní nitě se vyrábí z různých materiálů (přírodní, polyamid, teflon), s různou povrchovou úpravou. Jak nit správně používat? Odmotejte asi 45 cm nitě.
Zvolna klouzejte dentální nití „cik cak“, nahoru a dolů. Nit obtočte kolem zubu a utvořte z ní písmeno C. Poté ji opatrně táhněte od dásně směrem k horní části zubu. Nit postupně odmotávejte z prstů jedné ruky na druhou.
Zub čistěte vždy novým, čistým kouskem dentální nitě. Nezapomeňte vyčistit i zadní stranu každého zubu. Když budete tuto proceduru provádět pravidelně, odměnou vám bude zdravý a krásný chrup.