Velikonoce se blíží a s nimi také pár dní zaslouženého volna. Letos první jarní svátky připadají na druhý dubnový víkend. Pokud bude jenom trochu hezky, vydejte se s rodinou nebo přáteli na tematický výlet.
Skanzeny připomenou tradice našich předků, speciální prohlídky nabídnou hrady a zámky a náměstí měst i obcí se promění v jarmarky a poutě.
Celé Česko – Velikonoční trhy
O Velikonocích to žije i na náměstích velkých měst. Vydejte se na tradiční trhy a jarmarky, kde si můžete zakoupit ručně malované kraslice, pomlázky i velikonoční pečivo.
Největší a nejznámější velikonoční trhy v Praze se konají na náměstí Míru, Staroměstském náměstí a na Výstavišti.
V Mikulově probíhá 7.–10. 4. jarmark doprovázený hudebním a tanečním programem, atmosféru doplní ukázky tradičních řemesel, ochutnávka vín a dětské divadelní představení.
V Sedlčanech proběhnou 31. 3. – 1. 4. Dny řemesel, pověstný jarmark vás láká k návštěvě také v Brně, Olomouci, Opavě, Třebíči a v Novém Městě na Moravě.
Kutná Hora (Středočeský kraj) – Velikonoční pouť
Nejoblíbenějších poutí u nás je Sedlecká pouť v Kutné Hoře. Je doprovázena desítkami zábavných atrakcí a stovkami stánků.
Letos bude probíhat 7.–10. 4. Na zahájení jarní sezony s místními horáckými folklorními soubory a tradičním předváděním řemesel zve v rámci Velikonoc také Telč.
Vítání svátků jara proběhne 13. 4. na náměstí Zachariáše z Hradce. A v Bystřici nad Pernštejnem v Zábavním a poznávacím parku Eden budou slavit Velikonoce 7.–9. 4.
Konopiště (Středočeský kraj) – Velikonoce v muzeu
Jak dříve prožívali Velikonoce v hornickém domku, zjistí návštěvníci už první dubnový víkend a poté 6.–9. 4. v Hornickém muzeu v Příbrami na Březových Horách. Slavnostně vyzdobeným stavením se ponese vůně tradičního pečiva a lidové popěvky. Některá řemesla si lidé mohou vyzkoušet.
Od Velkého pátku do Velikonočního pondělí bude také v Muzeu sv. Jiří na zámku Konopiště připravena nejen pestrá velikonoční výzdoba, ale výjimečně i evropský unikát – Ježíš na oslíku.
Na zámku se dochovaly dvě procesní figury, které se vozily v liturgickém průvodu o Květné neděli na paměť slavného Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma.
Veselý kopec (Kraj Vysočina) – Velikonoce ve skanzenu
Bohatý program představí během velikonočního víkendu skanzen Vysoký Chlumec. Ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností proběhnou v autentickém prostředí venkovských chalup.
Skanzen v Kouřimi na Bílou sobotu opět nabídne obyčeje, jako je chození s Jidášem a pašijové hry.
Vyrazit můžete do skanzenu lidových staveb a řemesel na Veselém kopci ve Žďárských vrších, který představuje historický obraz lidových obydlí, jež zapadají do zdejší krajiny.
Nebo navštívit výstavu „Bylinkové jaro a léto na vsi“ v Levandulovém údolí v Chodouni. Ta zahrnuje také upoutávku na velikonoční zvyky.
Hradec nad Moravicí (Moravskoslezský kraj) – Velikonoce na zámku
Nejen v podhradí se slavily nejvýznamnější křesťanské svátky roku. Na zámku Loučeň seznámí o velikonočním víkendu návštěvníky s tradicemi sám kníže, kněžna nebo komorník.
6.–10. 4. připravuje velikonoční program i zámek v srdci Svatojiřského lesa Chateau Mcely.
Děti se mohou těšit na jarní pohádku, rodiče čeká odpočinek ve stylovém wellness. Na zámku v Hradci nad Moravicí láká k návštěvě netradiční prohlídka okruhu s jarně vyzdobenými interiéry a velikonoční tematikou 1.–30. 4.
A Velikonoce si užijete také 9. 4. na zámku Žirovnice, kde je pro děti připraveno divadelní představení, nebo 8. 4. na Bílou sobotu na zámku ve Žďáru nad Sázavou, kde organizátoři propojí všechny velikonoční tradice do jednoho jediného dne.