Venku začíná pomalu jaro a to samozřejmě láká k výletům do přírody. Velmi zajímavé jsou třeba prameny nejznámějších českých řek. Ke kterým stojí za to se vypravit?
Nejznámějším pramenem je asi ten, který se nachází v Krkonoších. Z hlubin tohoto pohoří totiž vyvěrá Labe, přičemž prameniště řeky se nachází na Labské louce, která leží těsně u státní hranice s Polskem.
První, čeho si tu všimnete, je skruž v podobě kamenné studny s přítokem a odtokem vody, obklopená upraveným, vydlážděným okolím. Můžete zde spočinout a chvíli si oddechnout na lavičkách, z nichž je navíc krásný výhled.
Pokud budete hledat pramen Sázavy, pak vás cestování zavede do Žďárských vrchů na Vysočině. K pramenu vede pěšinka hustým lesem. Sázava pramení severozpádně od Šindelného vrchu a místo poznáte snadno – je označeno žulovou stélou s nápisem. Nejsnadněji ji najdete z osad Mariánská Huť či Nová Huť.
K prameni přes Adršpašské skály
Zajímavá trasa vás čeká, pokud budete hledat pramen řeky Metuje. Nejprve musíte zamířit do Adršpašských skal. Zde se podél drobné a křišťálově čisté říčky dostanete po zeleném okruhu k Velkému Adršpašskému vodopádu a dále do Vlčí rokle.
Samotný pramen se nachází na louce asi 1,5 km od výstupu ze skal, nedaleko vesničky Hodkovice. Sice k němu nevede žádná oficiální cesta, ale putování podél Metuje v Adršpašských skalách vám to jistě vynahradí.
Další známá česká řeka Morava pramení na Králickém Sněžníku, přes který přechází hlavní evropské rozvodí, a právě to se tu někdy označuje jako střecha Evropy.
Pod vrcholem v nadmořské výšce 1380 m se nachází pramen, který je upraven jako studánka. Říká se, že Morava má tolik pramenů, kolik je v roce dnů. Ten oficiální je ale pod vrcholem pohoří a je velmi oblíbeným cílem turistů. V okolí je totiž mimořádně krásná příroda.
Beskyde, Beskyde, kdo po tobě ide
Přímo v srdci Beskyd na pomyslné střeše moravských Karpat pramení řeka Bečva. Její tok vytvářejí dva pramenné toky, a sice Rožnovská Bečva (Dolní Bečva) a Vsetínská Bečva (Horní Bečva).
Putování k pramenům vás zavede do jedné z vůbec nejtklivějších horských krajin u nás. Východiskem vaší cesty k pramenům obou toků řeky Bečvy je horské silniční sedlo Bumbálka na hranici se Slovenskem.
Některé řeky u nás dokonce ani žádný pramen nemají, neboť vznikají buď soutokem (Orlice, Berounka či Otava), nebo pramení za hranicemi. Což je třeba případ Lužnice, která pramení na rakouské straně turisty neprávem poněkud přehlížených Novohradských hor.
Pramen Vltavy
Rozhodně nemůžeme zapomenout ani na pramen jedné z našich nejlegendárnějších řek, jíž je bezesporu Vltava. Ten najdete na jihovýchodním svahu Černé hory (1315 m)u hranic s Německem nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě.
K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka, která je dlouhá asi 6 km. Pramen, který tu vytéká, je považován za nejzazší prameniště naší nejdelší řeky.
Potůček je od pramene až Borové Ladě nazýván Černý potok, dále již nese označení Teplá Vltava.
Pramen Vltavy má dokonce údajně léčivé účinky a vykazuje rovněž vyšší hodnoty stříbra, díky čemuž se vědci domnívají, že vyvěrá z nějakého starého středověkého důlního dna.
Ve zmiňované oblasti Šumavy se také vyskytuje celá řada ohrožených živočichů, jako jsou například rys ostrovid, tetřev hlušec či puštík bělavý. Jsou tu ale i vzácné květiny. Celá oblast patří do soustavy chráněných území evropského významu Natura 2000.