Tento minerál tělo potřebuje v relativně malém množství, ale jeho dlouhodobý nedostatek způsobuje celou řadu obtíží.
Nejen pro imunitu
Zinek je klíčový pro funkci přibližně 300 různých enzymů a enzymatických procesů v těle. Zamezuje proniknutí virů do jádra buňky a zároveň podporuje množení, růst, tvorbu a funkci imunitních buněk, které jsou klíčové pro úspěšné zvládnutí nemocí.
Dále má obrovský vliv na mozkovou činnost, na zdraví vlasů, nehtů a pokožky. Protože si však organismus zinek neumí sám „vyrobit“ ani ukládat, je nutné pamatovat na jeho pravidelný přijem ve stravě nebo potravinovými doplňky.
Zinek na talíři
Dlouhodobý nedostatek zinku se projevuje ekzémy, zhoršením chuti, čichu a zraku, slabou imunitou, zhoršením paměti, padáním vlasů, lámavostí nehtů… A jak ho doplňovat?
Živočišné potraviny obsahují víc zinku než ty rostlinné a je z nich i snáze využitelný, což by měli vzít v úvahu především vegetariáni a ti, kteří omezili příjem červeného masa.
Na zinek je totiž bohaté právě červené maso, vnitřnosti, sýry a ryby. Z rostlinné stravy ho obsahují celozrnné cereálie, ořechy, fazole i dýňová semínka.
Wow, kdo by řekl, že zinek je tak multifunkční. Přesně takový článek mě baví, nezůstane člověk u jednoho tématu a může se něco naučit i o stravování.
No teda, já jsem nevěděla, že zinek má takový vliv na vlasy a nehty, to bych měla zařadit do svý stravy víc fazolí a dýně. Opravdu důležitá věc!
Je fascinující, jak zinek přispívá k optimální funkci imunitních buněk. Myslím, že by každý měl zvážit doplňování tohoto minerálu, zejména v dnešní době plné nemocí.
Zajímavé, jak zinek ovlivňuje tolik procesů v těle. Jako sportovkyně se snažím dbát na stravu, ale je dobré vědět, jak důležitý je pro naši imunitu a celkové zdraví.