Zapomněla jste, kam jste co položila, nebo se vám z hlavy vykouřila důležitá pracovní schůzka? Poradíme vám, jak dostat paměť zpátky do formy.
Zhruba po pětatřicítce má paměť tendenci velmi jemně klesat s věkem. Jak rychle to půjde s vaší pamětí z kopce, záleží pouze na vás. Vhodný životní styl a cvičení mohou váš mozek držet v dobré kondici do vysokého věku.
Učte se nové věci a hrajte hry
Aby váš mozek nezakrněl, tak ho každý den posilujte cvičením. Zkuste se učit nový jazyk, klidně i velmi netradiční – třeba čínštinu nebo švédštinu. Pokud vás baví dějiny, zeměpis či chemie, pusťte se s chutí znovu do učení.
Další prima variantou, která udrží mozek čilý, je hraní logických a paměťových deskových her, jako je třeba obyčejné pexeso nebo scrabble. Také luštěte křížovky nebo sudoku, hrajte vědomostní hry.
Dobře jezte
Na zlepšení koncentrace a paměti má vliv také kvalitní strava bohatá na vitaminy a minerální látky. Co byste tedy měla jíst? Jídla by měla být lehce stravitelná a bohatá na zeleninu a ovoce. Proto se vyplatí vzít si do práce nebo na výlet svačinu.
Například sendvič z tmavého chleba se zeleninou a lahev minerálky místo tak často kupované sladké tyčinky nebo plechovky limonády. Mozku obecně prospívají potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny.
Jezte proto hodně ryb, zvlášť těch tučných (losos, makrela, tuňák či úhoř), z rostlinných zdrojů si dopřávejte ořechy, různá semínka, olivový olej, avokádo.
Buďte na čerstvém vzduchu
Pro zlepšení paměti a soustředění je dobré dbát na každodenní fyzickou aktivitu. Každý den byste měla jít alespoň na půlhodinovou procházku. Čerstvý vzduch pomůže okysličit mozek a vy pak budete více bdělá a budete se lépe soustředit. Navíc právě aktivní odpočinek prospívá celému tělu.
Dostatečně spěte
Během spánku mozek organizuje a třídí myšlenky, zpracovává vzpomínky a ukládá opravdové znalosti. Když budete noční odpočinek odbývat, podepíše se to mimo jiné i na vašich kognitivních funkcích a paměti. Potřebná doba spánku je individuální, ale obecně se doporučuje 7 až 8 hodin.