Lahodný průvodce vánočními trhy. Nejen zahřeje, ale také nás ochrání. Skrývá v sobě mnoho zdraví prospěšných látek – zejména železo na krvetvorbu.
Protože je počasí posledních dnů chladné a horkých nápojů není nikdy dost, je dobré si uvědomit blahodárné účinky svařeného vína.Že svařené víno pěkně zahřeje, není žádná novinka. Že ale má mnohé zdravotní účinky, to už zase tak známé není.
Červené víno ‒ i svařené ‒ čistí cévy, je skvělou prevencí proti chudokrevnosti, zlepšuje trávení a pomáhá při hubnutí.Velice prospěšné je v chřipkovém období.
Má totiž takzvané antivirální a antibakteriální účinky, to znamená, že ničí bakterie (a tedy i streptokoky, původce angíny) a viry (původce chřipek, rým a jiných, zejména sezónních viróz).Že alkohol oslabuje imunitní systém?
Některý možná, ale u vína se žádné podobné účinky neprokázaly. Naopak, díky obsahu tříslovin je funkce imunitního systému přímo podporována. Poslední výzkumy dokonce ukazují, že vínem se lze preventivně chránit před virovým onemocněním chřipkou.
Jak připravit správně svařák?
K jeho výrobě potřebujete samozřejmě červené víno. Také koření, které se do svařeného vína přidává,: hřebíček, skořice, citrónová kůra (ta ale není nezbytná ‒ pokud nechcete, nemusí být).Dejte vařit vodu. Ta je u správně připravovaného svařáku nezbytná.
Na svařené víno jí vždy použijte přibližně desetinu objemu vína.
Když se tedy chystáte připravit svařák z klasické „sedmičky“, tedy láhve o objemu 0,75 l, použijte půl až jeden decilitr vody.Do vody vložte koření, dva dvoucentimetrové kousky skořicové kůry a 6‒8 hřebíčků a případně trochu citrónové kůry. .