Jsou to první poslové jara a zatím jediná potrava pro včely. Vychutnejte si příjemnou procházku probouzející se přírodou, pestrobarevné louky plné květů pohladí naši duši.
Nejvzácnější šafrány
Rozkvetlými šafrány je známá jižní Morava. Těmto vzácným kytičkám se daří třeba na louce poblíž obce Lačnov.
Každý rok lákají návštěvníky z celé naší země, ale i ze zahraničí. Podle jedné z teorií se tato krásná fialová květina dostala na jižní Moravu spolu s napoleonskými vojáky, a velmi se jí zde začalo dařit.
Šafrán, byť v menším množství, ale objevíme i na jiných místech. Roste například nedaleko Valašských Klobuk nebo u Smolinky.
Ještě vzácnější je šafrán bílý, který v tento čas kvete pouze na vrchu Lesná v Bílých Karpatech. Na jihovýchodě Moravy ale najdete i další vzácné rostliny, například malé orchideje, které mají ty nejrůznější barvy – nejčastěji jsou bílé, fialové a žluté.
Nádhernou kvetoucí krásu najdete ale i na okraji Brna. Na sídlišti Kamenný vrch vás v tento čas okouzlí fialové stráně konikleců. A pokud máte rádi bledule, zamiřte do lužních lesů, dobrou volbou je Mikulčický luh u řeky Moravy nebo oblast Hersica.
Proč je louka slaná?
Nejen mnozí návštěvníci této lokality, ale i mnozí odborníci si lámou hlavu nad takzvanou Slanou loukou. Najdete ji nedaleko Mělníka, u Újezdce.
Je to chráněné území, neboť zdejší půda má vysoký obsah soli. Proč tomu tak je, není zcela jasné, ovšem díky vzácně slané půdě tu roste mnoho zajímavých květin, a žijí tu i zvláštní živočichové.
Tím největším klenotem tu jsou modřence, které vytvářejí každé jaro nádherný rozkvetlý koberec. Pokud navštívíte Dobříňský háj nedaleko Roudnice nad Vltavou, budete se kochat rozkvetlými bledulemi a sněženkami.
Bledule a také prstnatec nachový objevíte i v Třebichovické olšině nebo v Libickém luhu. Dobrou volbou bude i přírodní rezervace Králova zahrada poblíž obce Opatov.
Za medvědím česnekem se vydejte na Kolínsko k obci Veltruby. Zdejší Veltrubský luh je touto bylinkou vyhlášený.
Zlatem to tady jenom září
Pokud máte rádi petrklíče, nejvíc jich najdete na západě Čech na Vlčí hoře u Černošína. Velkou nádheru objevíte také nedaleko Domažlic, kde se místní chlubí každé jaro Hvožďanskou loukou.
Její zajímavostí je zejména hořec a prstnatec. Díky hořci tu můžete spatřit i vzácného motýla modráska, právě hořec je jeho rostlinou, poblíž ní se drží.
Výjimečná louka, o které se málo ví, nyní krásně kvete u Klášterce nad Ohří, přezdívá se jí Louka vstavačů u Černýše. Kromě upolínů, drobných orchidejí vstavačů, petrklíčů a blatouchů, které tu také září kolem potoka, tu můžete zahlédnout i vzácné živočichy.
Patří mezi ně užovka stromová, kterou najdete pouze zde a v Podyjí. Pokud zamíříte do jižních Čech, na Prachaticku nedaleko Mičovic se to krásnými jarními květy také jen hemží. Zdejší přírodní památka Pančice je vyhlášená bledulemi.
Kosatec sibiřský
Obdivovatelům přírody má i Vysočina co nabídnout. Nejslavnější v tento čas je rozkvetlá Hroznětínská louka, která leží nedaleko obce Leština u Světlé.
Mezi olšemi a jasany tu objevíte pohádkové království bledulí, kterým se v tomto kraji říká lidově koukořík. Podle staré legendy jsou to zvonečky, kterými permoníci přivolávají jaro.
Na této louce objevíte ale také vzácný kosatec sibiřský. Další známou lokalitou, kde se můžete kochat záplavou jarních kytiček, je údolí Chlébského potoka na Svratecku.
Tady si užijete rozsáhlých bílých koberců bledulí a sněženek. V tomto údolí se vyskytují ve velkém množství také petrklíče, lýkovec a podléška.
Dobrým tipem bude i Blatná hráz nedaleko Želetavy, kde se daří hlavně bledulím, podobně jako v přírodní rezervaci Jechovec. Toto místo je opředeno i legendami o probouzení jara.
Zámecký park plný bledulí
Velkou krásou se pyšní zámek v Kostelci nad Orlicí. V jeho parku totiž uvidíte ty nejkrásnější zázraky jarní přírody, které lze v naší zemi objevit.
O jejich rozšíření se tu postarali kdysi majitelé zámku. Každý rok nechali vysévat další a další jarní květinky, aby dělaly radost nejen jim, ale každému, kdo zámecký park navštíví.
Dnes tu díky tomu kvetou tisíce bledulí a sněženek. Kromě nich tu ale roste mnoho dalších zajímavých rostlin. Těmi nejoblíbenějšími jsou petrklíče, podléšky, koniklece, uvidíte tu i violku nebo divokou pažitku.
Nádhernou jarní kulisu v podobě bílé louky plné bledulí objevíte také ve Vršovské olšině v Železných horách nebo zamiřte na Babinské louky u obce Čeřeniště, tam rostou vzácné upolíny a drobné orchideje.
Zamířit můžete též více na sever – do Kytlice v Lužických horách, která se má také na jaře čím chlubit.
Jak úžasné, že na jižní Moravě kvetou tak vzácné šafrány, určitě bych ráda viděla ten fialový koberec na živo. Příroda je opravdu nádherná umělkyně.
Hele, to rozkvetlý jaro je fakt bomba! Šafrány a ty ostatní kytičky, to bych ráda viděla naživo. Snad se mi to letos konečně podaří.
Jaro je moje nejoblíbenější období, miluju procházky po rozkvetlých loukách kolem Prahy. Ráda bych se podívala na šafrány na jižní Moravě, prý jsou opravdu nádherné!