K dobrému hospodaření s penězi patří nejen plánování rozpočtu, ale také spoření a zhodnocování úspor. Ve světě investic zatím tápete a všechny úspory si proto odkládáte na spořicí účet?
Poradíme vám, jak bezpečně spořit a na co se při výběru spořicího účtu zaměřit.
Spořicí účty mají v českých domácnostech své nezaměnitelné místo. Důvod jejich obliby spočívá v jednoduchosti a dostupnosti.
Spoření vám částečně pomůže zahnat inflaci a také ušetřit drobnější finanční prostředky. Ideálně si na ně odkládejte peníze na vytvoření finanční rezervy pro výpadek příjmů, na dovolenou, auto nebo nečekané výdaje v domácnosti.
Obecně se spořicí účet vyplatí pro veškeré úspory, u kterých předpokládáte, že je v horizontu příštích měsíců budete potřebovat.
Jak vybrat spořicí účet
Spořicí účty jsou bezpečnou formou spoření a kritérií při jejich výběru není mnoho. Obvykle vybíráme podle úrokové sazby, typu úročení a výše poplatků. Kvalitní spořící účet poznáte podle úrokové sazby, která by se měla pohybovat minimálně kolem 1–1,5 %.
Výběr spořicího účtu rozhodně nepodceňujte, i desetina procentního bodu vám pomůže vaše úspory lépe chránit před nepříznivým vlivem inflace.
Na spořicím účtu byste měli mít peníze neustále k dispozici a můžete s nimi disponovat skrze internetové nebo mobilní bankovnictví.
Kdy se spořicí účet nevyplatí?
Důležité je ujasnit si, jak dlouho chcete ušetřené peníze mít stranou. Pokud máte úspory, které v nejbližší letech nebudete potřebovat, nenechávejte je ležet ladem.
Pro jejich uložení raději sáhněte po vhodném bankovním produktu, který je pro dlouhodobé úspory určený, jako je například stavební spoření nebo penzijní fond. Další variantou pro dlouhodobé zhodnocení ušetřených peněz jsou investice.
Nesou s sebou sice určitou míru rizika, pomohou vám však finance mnohonásobně zhodnotit.
Photo by Micheile Henderson on Unsplash