Játra čistí tělo od toxických a odpadních látek. Už proto si zaslouží alespoň jednou ročně očistnou kúru.
Játra se umějí regenerovat, nicméně jejich funkčnost samozřejmě není neomezená. Naštěstí existuje řada rostlinek, které je pomohou udržet v kondici. Které ale pomáhají vůbec nejvíc?
Ostropestřec mariánský
Asi nejznámější a nejúčinnější bylinou pro zdravá játra je ostropestřec. Pomáhá regenerovat jaterní buňky, zklidňuje záněty jater a řadu dalších jaterních onemocnění.
Kromě toho se využívá i při zažívacích potížích a problémech s vysokou hladinou cholesterolu. Sehnat se dá v sypké variantě, ale také v tabletách.
Koupíte ho v každé lékárně. Užívat by se měl pravidelně v rámci několika měsíců klidně i několikrát do roka. Jeho účinek ale snižuje konzumace alkoholu.
Pampeliška lékařská
Nejvíce se využívá kořen s natí, ale léčivé jsou vlastně všechny části byliny. Používá se jako léčebný přípravek při potížích nejen jater, ale i žlučníku a ledvin, například ledvinových a močových kamenech.
Řepík lékařský
Také řepík je jednou z nejstarších využívaných léčivek. Obsahuje silice, třísloviny a další prospěšné látky. Díky tomu pomáhá regulovat funkce jater i žlučníku, doporučuje se i jako podpůrná léčba při žloutence.
Skvěle se dá využitít také jako kloktadlo při zánětech v krku, ústech a hrtanu. Je také možné z něj připravit odvar.
Wow, nic novyho jsem se teda nedozvedela, ale dobrý, že je vše na jednom místě. Bez ostropestřce si už játra vůbec nedokážu představit :D.
Já mám moc ráda knížky o bylinkách a zdálo se mi, že vím už docela hodně, ale pampeliška jako léčebný prostředek je pro mě novinka. Díky za info, zkusím to.
Fakt zaujímavý článek. Jsem programátorka a trávím spoustu času u počítače, takže mám s jídlem takový ten spíš nezdravý vztah. Možná bych měla dát víc na tyhle přírodní věci a začít uvažovat o očistě.
Dík za článek, už jsem slyšela, že ostropestřec je dobrý na játra, ale netušila jsem, že i pampeliška má takový účinek. Super tipy, určitě zkouknem některý z těhle.