Asi každý by rád, aby se jeho psí mazlíček, pokud je zdravý a radostně vrtí ocáskem, dožil co nejvyššího věku.
Velikost je podstatná
Mezi dlouhověká plemena obecně patří spíše ta menší či středně velká. Nejkratší průměrnou délku dožití pak mají velká a obří plemena s vysokou hmotností. Velikost pejska je tak důležitým ukazatelem – čím je větší, tím je zpravidla průměrný věk dožití nižší.
Dlouhověcí teriéři a pudlové
Vysokého věku se dožívají jezevčíci, voříšci nebo různá plemena teriérů, například jack russel teriér, border teriér, irský teriér. Dlouhá léta vám bude dělat společnost třeba i čivava, jorkšír, střední špic, malý pudl, lhasa apso nebo tibetský španěl.
Výjimka potvrzující pravidlo
Absolutním psím rekordmanem se zápisem v Guinessově knize rekordů je však úplně jiné plemeno – australský honácký pes Bluey. Dožil se 29 let a pěti měsíců.
Psí velikáni umírají brzy
Naopak velmi nízkého věku průměrně dosahuje německá doga, bordeauxská doga, pak také boxer či bernský salašnický pes.
Péče o zdraví, pohyb a kvalitní strava
Samozřejmě plemeno není jediným faktorem, který ovlivňuje délku života. Pokud chcete, aby se váš pes dožil vyššího věku, můžete k tomu sami přispět tím, jak o něj pečujete.
Zásadní je kvalitní krmivo, které by mělo být přizpůsobené stáří, velikosti a aktivitě vašeho pejska. Důležité jsou rovněž pravidelné návštěvy u veterináře a nemalou roli hraje také pohyb.