Pro překonání chuti na pamlsky někdy pomůže nečekaný postup: přičichněte na chvíli k vanilkovému cukru nebo vanilce. Stejně zabere dokonce i parfém s vanilkou! Čichové buňky se namlsají a vyšlou do mozku ten správný signál.
Ale jistější bude čokoládu ve spíži nemít… Proč vlastně sladké tolik milujeme? Při jeho konzumaci se nám v mozku uvolňuje dopamin, látka, která nám přináší pocit štěstí. A my chceme být šťastní! Musíte začít pomalu Snižujte příjem cukru postupně.
Začněte se slazenými nápoji, do čaje nebo kávy dávejte každý den méně cukru. Limonády a džusy řeďte vodou. Zkoumejte etikety. Pátrejte po skrytých zdrojích cukru, jako je kečup, salátové dresinky nebo chléb a jiné pečivo.
Čtěte složení potravin.
Budete překvapeni, kolik cukru sníte i bez sladkostí. Pamatujte na to, že hladovění způsobuje chuť na sladké, která se může stát nezvladatelnou. Jezte proto včas a rozumně. Proti chutím bojujte pohybem.
Projděte se nebo proběhněte vždycky, když to na vás přijde. Cvičení může snížit chuť mlsat, protože v mozku vytváří endorfiny, které účinkují podobně jako dopamin. Probudí ve vás pocit dobré nálady.
Vyhněte se nudě a jezte ovoce Pokud rodina chce jíst sladké, ať tak činí mimo vaše zorné pole. Jestliže to s vámi myslí dobře, měli by vás ve vaší snaze podpořit! Když lákadla neuvidíte, nebude se vám po nich tolik stýskat.
Vyhněte se nudě a nicnedělání.
Nuda je jeden z nejznámějších spouštěčů mlsání. Pokud jste doma a odpočíváte, zkuste při tom plést, kreslit, číst nebo hrát hry. Mějte po ruce vždy kousek ovoce, který zažene chuť na sladké.
Pokud to bude banán nebo hroznové víno, moc vám to nepomůže, protože obsahují velké množství cukru. Lepší jsou jahody, ostružiny nebo borůvky, meloun, případně citrusy. Zubní pasta zahání chutě Rozhodněte se, že si kousek sladkého dáte jednou denně.
Budete motivováni odměnou. A půjde vám to lépe, než být na sebe tvrdí. Budete se cítit volněji než pod absolutním zákazem a budete se mít na co těšit. Méně přísná pravidla lze také snáze dodržet. Žvýkačky bez cukru vám pomohou omezit chuť na jídlo.
Čistěte si často zuby.
Zubní pasta zahání chutě. Dostanete-li velkou chuť na sladké, zkuste třeba mraženou hořkou čokoládu. Vydrží v ústech déle a její chuť si lépe užijete. Skrývá se pod různými názvy Že se cukr přidává do dortů, koláčů a bonbónů, ví každý.
Ale kromě toho se schovává v řadě potravin, do kterých byste to neřekli.
Skryté zdroje cukru mohou zkomplikovat nejen léčbu diabetu, ale škodit i zdravým – zhoršují pleť, přispívají k mykózám a plísňovým onemocněním, způsobují zažívací potíže a ovlivňují i psychiku. Proto byste je měli znát.
Pod jakými názvy se cukr v potravinách nejčastěji skrývá? Dávejte si pozor na jeho nejčastější ‚maskovací‘ názvy: glukózový cukr, fruktózový sirup, agávový sirup, melasa, kukuřičný sirup, med, třtinový sirup, či koncentrovaná ovocná šťáva.
.