Kůže spálená od slunečních paprsků dokáže pěkně znepříjemnit život. Podrážděná a zarudlá pokožka potřebuje rychlou úlevu. Co vám pomůže nejrychleji?
Celý den jste na sluníčku, užíváte si letních radovánek a sluníčko vás hezky prohřívá. Jenže spálení od slunce vznikne velmi snadno a rychle. Především ve vodě, kde se odráží sluneční paprsky.
Když už se nedá nic dělat a vaše kůže je spálená, tak jí věnujte patřičnou péči.
Kůži je třeba nejprve zchladit
Dejte si třeba studenou sprchu nebo vyzkoušejte chladivé obklady – stačí ručník namočený ve studené vodě. Na zchlazení a regeneraci pokožky jsou vhodné chladivé gely s Aloí vera.
Spálení od slunce připraví vaše tělo o hodně vody. Proto pijte dostatečné množství tekutin a dodávejte tělu to, co potřebuje. Nestačí dodržovat pitný režim – pijte více než obvykle!
Zachránce Panthenol
Po spálení kůže potřebuje pořádnou dávku hydratace, tak jí to dopřejte. Namažte tělo přípravky po opalování. Výborným pomocníkem je Panthenol, který podpoří regeneraci kůže po spálení a přinese okamžitou úlevu.
Vyzkoušejte Panthenol ve spreji. Díky aplikaci nastříkáním nemusíte namáhat spálenou pokožku roztíráním krému. Příjemný je i chladivý efekt pěny s Panthenolem s Aloí vera.
Když vyskočí puchýře
Pokud se na kůži vytvoří puchýřky, je to známka vyššího stupně spálení. Jako první pomoc vám poslouží náplasti na popáleniny, urychlující hojení na principu vlhkého krytí, nebo gely na popáleniny.
Pokud je kůže zacelená, lze použít i Panthenol. Puchýřky rozhodně nemačkejte ani nepropichujte – nechejte je jen tak v klidu. Urychlíte tak proces hojení a zabráníte infekci.
Loupání kůže po spálení
I přes důkladnou péči se vám asi 3 dny po spálení může začít kůže loupat. Nikdy se nesnažte loupající se kůži strhávat, mohla byste se poranit a vystavit se riziku infekce.
Dávejte pozor, aby se kůže nesdírala kvůli příliš těsnému oděvu nebo ručníkem. Raději pomozte pokožce k rychlejší regeneraci pravidelnou péčí. Po koupeli ošetřete kůži tělovým mlékem nebo krémem.
Domácí recepty na spáleniny
Rychlou úlevu od spálenin máte blíž, než si myslíte. Máte po ruce okurku, zakysanou smetanu, bílý jogurt nebo tvaroh? Tak je použijte.
Tyhle poklady z ledničky spálenou kůži příjemně ochladí a hydratují. Spálenou kůži můžete také potírat odvarem z heřmánkového čaje. Pomůže vám i odvar z dubové kůry nebo obklady z černého čaje.
Neberte spálení na lehkou váhu
Spálení urychluje stárnutí pokožky. Když se spálíte, tak zvyšujete riziko vzniku rakoviny kůže. Proto svému tělu dopřejte dostatečné ošetření a péči. Spálenou pokožku znovu nevystavujte slunci.
Pokud musíte jít ven, chraňte spálenou kůži lehkým oděvem a krémem s nejvyšším ochranným faktorem SPF 50+.