Sport spolu se správnou životosprávou by měl být hlavní součástí zdravého životního stylu v boji s kily navíc. Je ho však třeba provádět správně.
Důležité je zvolit vhodnou aktivitu, aby nebyly příliš zatěžovány klouby a plíce. Nejlepší je takový pohyb, který vás baví a přináší radost z postupného zlepšování.
Rozhodně nezačínejte s náročným sportem, po němž se budete cítit vyčerpaní a zklamaní, že vám to nejde.
Na co si dát pozor
Pokud nosíte kila navíc, víte, že nemůžete jen tak skákat v tělocvičně s ostatními. Je důležité, abyste si vybrali pohyb, při kterém nebudete zbytečně přetěžovat vaše klouby, páteř, oběhovou a dýchací soustavu.
U jakéhokoli sportu je důležité zvyšovat zátěž postupně a přirozeně tak tělo „zvykat“ na fyzický výkon a růst kondice.
S čím začít?
Na začátku je dobré si nejprve stanovit cíle, kterých chcete dosáhnout. Vždy je dobré se před výběrem sportu poradit s odborníky a zajít si na prohlídku k lékaři, který vám udělá celkové zdravotní vyšetření.
Z toho pak může zkušený fyzioterapeut vycházet při doporučení vašeho sportování. Můžete se také svěřit do rukou osobního trenéra, který vám pomůže nejen k nastavení odpovídající zátěže, ale ohlídá také správné provádění cviků.
Kolo a plavání šetří vaše klouby
Dobrou volbou je například kolo. S tím můžete začít i doma na cyklotrenažéru, na kterém si můžete postupně měnit zátěž, a postupem času můžete vyjet na normálním kole do terénu, pro začátek nejlépe do rovinatého.
Jestliže kolo nemáte nebo vás nebaví, zkuste plavání. Voda klouby také šetří a při správném plaveckém stylu posílíte a zpevníte celé tělo.
Jak je to s běháním, na co se zaměřit?
Mnoho lidí, kteří trpí nadváhou, se obává začít běhat, protože si nechtějí ničit klouby. Ale i běh s kily navíc se dá zvládnout zdravě. Základem jsou kvalitní boty, které dobře odpruží nárazy, a tím lépe klouby ochrání. Je dobré se zaměřit na to, abyste se nepřetěžovala.
Takže běžecký trénink je ideální začít nejprve svižnou chůzí, poté do chůze zapojit i úseky běhu (takzvaný indiánský běh). Brzy se poměr chůze a běhu přirozeně vymění a najednou zjistíte, že více běháte než chodíte. Opravdu ale není vhodné tlačit „na pilu“ s vidinou rychlého úbytku kilogramů.
Čemu se vyhnout?
Většina rekreačních sportů není pro lidi s nadváhou vyloženě nevhodná.
Tenis a koloběžka
Důležitá je vždycky dobrá technika a odpovídající fyzické zatížení, které při sportu vynaložíte. Odborníci se ale vesměs shodují, že je nejlepší vyvarovat se těch sportovních aktivit, které zatěžují tělo příliš jednostranně. Například jmenují jízdu na koloběžce, tenis, squash a podobně.
No konečně někdo, kdo to napsal tak, jak to je. Všichni furt říkaj, jdi běhat nebo na krosfit, ale když máš pár kilo navíc, tak to nejde jen tak. Plavání je super, to dělám taky a cítím se fakt dobře. Díky za tipy.
Výborné doporučení! Jako architektka a sportovkyně si myslím, že důležité je najít rovnováhu mezi aktivitou, která nás baví, a tou, která je pro naše tělo nejvhodnější. Rozhodně zastávám názor, že plavání a cyklistika jsou ideální start pro každého, kdo chce začít sportovat, ale zároveň si nechce hned na začátku ublížit.
Tohle je fakt užitečný článek. Já se snažim fotit při sportu, aby to bylo víc zajímavý ať už pro mě, nebo pro kohokoli, kdo to vidí. Ale nikdy jsem moc nepřemýšlela o tom, že bych si měla vybrat sport i podle toho, jak to zatěžuje klouby. Asi bych měla zkusit plavání, jak radí, to by mě bavilo.