V současné době je klíšťat všude plno, takže předpoklad, že si nějakého parazita přinesete z výletu v lese na kůži, je naprosto reálný. Jak tedy správně vytáhnout klíště, abyste zabránili přenosu boreliózy nebo klíšťové encefalitidy?
Mějte na paměti, že důležitou roli hraje nejen včasné odstranění nebezpečného roztoče, ale i správná technika. Klíště se může přisát prakticky na jakoukoli část těla.
Poznávací znamení
V místě přisátí se obvykle vytvoří červený flek, rána může být i mírně vyvýšená, lehce narůžovělá nebo načervenalá. Ve většině případů jde ale jen o zánětlivou reakci, která během pár dní odezní.
Zapomeňte na olej!
Objevíte-li na svém těle přisáté klíště, měli byste ho co nejrychleji vytáhnout. Včasné odstranění roztoče totiž výrazně snižuje riziko, že dojde k rozvoji klíšťové encefalitidy, lymeské boreliózy nebo jiného nebezpečného onemocnění.
Ještě než se pustíte do boje s přisátým parazitem, mějte na paměti věci, které se nedělají, protože špatně vytažené klíště riziko přenosu infekce ještě zvyšuje. Zapomeňte na použití oleje, tuku nebo běžných mastí.
Klíště by se tak totiž přidusilo a mohlo by do rány vyzvrátit obsah střev, čímž by se výrazně zvýšila pravděpodobnost nákazy. Ze stejného důvodu klíště nerozmačkávejte rukou ani pinzetou.
Jak vytáhnout klíště?
Místo nejdříve vydezinfikujte. Máte-li k dispozici pinzetu nebo kleštičky, uchopte klíště co nejblíže kůži a začněte jím pomalu kývat ze strany na stranu, aniž byste tlačili na jeho zadeček.
Po chvíli by se mělo uvolnit a budete ho moci opatrně vyjmout z rány. Pokud se jedná o velmi malé klíště, postačí i vatová tyčinka. Tou klíště vyviklejte a vytáhněte. Po vyjmutí postižené místo vydezinfikujte.
Klíště spalte
Vytažené klíště zabalte do toaletního papíru a vhoďte do záchodové mísy nebo ho zabalte do papírového kapesníčku a poté spalte. Rozhodně ho nikdy nemačkejte pomocí nehtů ani nedrťte holou rukou.
Pokud byste rádi věděli, zda bylo vytažené klíště infikované boréliemi, můžete k tomu využít speciální test, který seženete v lékárně.
Ránu je potřeba hlídat
V následujících třech týdnech je nutné místo pravidelně kontrolovat. Malá červená skvrna či svědící boulička představuje normální lokální reakci na přítomnost parazita, ale pokud se flek začne zvětšovat nebo uprostřed vybledne, vyhledejte okamžitě lékaře.
Kusadla onemocnění nepřenášejí
Jestliže se vám z rány nepodařilo odstranit klíště i s kusadly, nemusíte mít strach, že by kvůli tomu došlo k nákaze. Přenos infekce skrze kusadla totiž nehrozí a tělo člověka si s nimi poradí jako například se zadřenou třískou.
V případě, že ovšem v ráně zůstane větší část klíštěte, je na řadě lékař.
Druhy klíšťat na našem území
Čeleď s názvem klíšťovití dnes zahrnuje více než 650 druhů cizopasníků. Na evropském kontinentu se přitom nejčastěji vyskytuje klíště obecné, které žije především v listnatých a smíšených lesích, ale najdete ho prakticky všude, kde je dostatečně vlhko.
Kromě toho pak můžete narazit také na další druhy, jako je klíšť lužní nebo piják lužní.