Prázdniny a čas dovolených svádí k lenošení na sluníčku. Je ale potřeba si dávat dobrý pozor, protože sluneční paprsky umějí kůži nepěkně podráždit.
Příznaky spálení sluncem jsou svědění, při těžkém popálení i napětí kůže a bolest, také bolest hlavy, zimnice, pocit zvýšené teploty a slabosti.
Objevit se může i horečka a zrychlený tep. Na kůži se začíná objevovat zarudnutí asi za 6 hodin a dosahuje maxima za 24 hodin.
Naštěstí existuje pár velmi jednoduchých způsobů, jak si v takovém případě ulevit pomocí věcí, které většina najde ve své domácnosti!
Bylinkové obklady
Asi nejznámějším prostředkem, jak popáleniny ošetřit, je přiložit dužinu z rostliny aloe vera. Je užitečné mít doma tuto nenáročnou rostlinu, odříznout list a menší postižená místa namazat šťávou.
Další z možností, jak účinně zmírnit bolest popálené kůže, jsou například obklady z bylinek. Na zchlazení skvěle funguje máta a protizánětlivě, ale i na uklidnění kůže působí obklad z heřmánku.
A látky, které jsou obsažené v zeleném čaji, jako jsou třísloviny a teobromin, pomáhají proti bolesti. Z výše uvedených bylin udělejte výluh, nechte vychladit a přikládejte jako obklady.
První pomoc ve vaší lednici
Použít se dají ale i suroviny, které má většina hospodyněk přímo v lednici. Například probiotický bílý jogurt obsahuje živé kultury a enzymy a ty mají blahodárný vliv na podrážděnou pokožku.
Vychlazený jogurt nebo tvaroh zlehka namažte na popálenou kůži a nechte působit, dokud nezteplá (zabere to 5 až 10 minut), potom smyjte vlažnou vodou. Pokud máte jen mléko, namočte do něj hadřík, vyždímejte a přikládejte na postižené místo.
Pro mnohé nečekaným pomocníkem je syrový vaječný bílek, který kůži krásně zchladí a zklidní. Namažte na postižené místo a nechte působit několik minut, pak setřete vlažnou vodou.
Velmi důležité je také hodně pít, protože podrážděná pokožka potřebuje dostatek tekutin, aby se mohla co nejrychleji zahojit.