S přibývajícím věkem začne v těle ubývat nenápadná bílkovina zvaná kolagen. Díky tomu se vytrácí i naše mladistvá krása. Jak předejít předčasnému stárnutí?
Kolagen je základní stavební bílkovina lidského těla, odpovídá za pevnost kůže, šlach a chrupavek, ale nachází se také ve vlasech a nehtech. Po pětadvacátém roce života však jeho přirozená tvorba v těle začíná pomalu klesat.
Všimnout si toho můžeme po nějaké době například na bolavých kloubech, vráskách či ochablé pokožce.
Citelné změny ve čtyřiceti
Čtyřicet let je přesně ten čas, kdy si začnete citelně uvědomovat úbytek kolagenu. Dochází k jeho výraznému poklesu, přibližně až o 30 procent. Svalstvo ochabuje, objevují se vrásky, trpí chrupavky, bolí nás kosti, pokožka je sušší a vlasy se třepí a lámou.
Pokud jste dosud zanedbávala péči o pokožku, nastal ten správný čas, abyste se o ni začala řádně starat.
Viník jménem estrogen
Během menopauzy dochází v těle ženy k dramatickým hormonálním změnám. Hladina estrogenu prudce klesá, což má za následek široké spektrum nepříjemných změn. Estrogen je hormon, který kromě mnoha jiných funkcí ovlivňuje i fibroblasty, buňky produkující kolagen.
Jeho nedostatek se proto projevuje především ve tkáních, které kolagen obsahují, to je kůže, chrupavky, nehty, vlasy. Pro menopauzální pleť je typická postupná suchost, vrásky, tmavé skvrny, menší pružnost kůže a její ztenčování.
Jak kolagen doplnit?
Pokud chceme být fit, je důležité kolagen tělu průběžně doplňovat. Ukazuje se, že v tekuté formě je nejefektivnější, protože tělo tak dokáže vstřebat až 99 procent této drahocenné látky.
Na rozdíl od podávání v podobě tabletek nebo mastiček se dostane všude tam, kde je ho nedostatek. Ideální je zředit tekutý kolagen s vodou a vypít ho každý večer před spaním.
Při užívání se kolagen nebojte zkombinovat s vitaminem C, který přispívá k jeho správnému vstřebávání.