Nejčastěji jde o nedostatek kyslíku, který je typický pro budovy s klimatizací. Do místností se vhání velmi suchý vzduch a výsledkem jsou podrážděné oči.
Když dlouhé hodiny soustředěně sledujeme obrazovky počítačů nebo televizi, méně mrkáme, čímž i méně zvlhčujeme povrch oka. Ke stejnému výsledku nás přivede také řízení auta a vůbec jakékoliv dlouhé namáhání zraku.
Pro zklidnění můžete cíleně co nejvíc mrkat, nebo zkusit obklady z odvaru z chrpy nebo světlíku lékařského. Pomůže také kolečko okurky nebo syrová brambora. Spíš ale vsaďte na kapky. Rozhodně ale nepoužívejte ty dezinfekční:
Vysušují, takže by problém ještě zhoršily. Úlevu přinesou speciální kapky nebo spreje. Ale pozor! Nebude stačit kápnout jednou či dvakrát a myslet si, že jsou potíže zažehnány.
Kapání do očí se bude muset stát pravidelnou součástí vašeho denního rytmu – třikrát, čtyřikrát a klidně i pětkrát za dobu, kterou trávíte namáháním zraku.
Potřebují „promazat“?
Tato porucha se zhoršuje s věkem. Projevuje se jako pálení a svědění, popřípadě zčervenání a pocit zrnka písku po víčkem. Objevují se pocity napětí, podráždění a bolesti v očích, občas také přecitlivělost na světlo.
Po kápnutí speciální kapky se na rohovce vytvoří ochranný povlak a podpoří tak funkci přirozeného slzného filmu.
Těmto kapkám se proto říká umělé slzy, Očím uděláte také dobře, když budete co nejvíc času trávit venku na vzduchu, abychom jim nahradili „kyslíkový dluh“. Nezapomínejte přitom na ochranu před sluncem a větrem.
.