Červené popraskané žilky nejsou žádnou ozdobou, ať už se objevují na obličeji, nebo jinde na těle. Jak vznikají? Především v důsledku špatné životosprávy.
Dalšími rizikovými faktory je například pravidelná fyzická zátěž, při které dochází k většímu prokrvení kůže po celém těle, střídáním extrémních teplot, jako je pobyt v přetopené místnosti a následně venku v mrazu, ale i saunování nebo častý pobyt na slunci.
K tvorbě rozšířených žilek hodně přispívají i dědičné sklony, objevovat se mohu při hormonální nerovnováze, v pubertě nebo menopauze.
Vliv mají i onemocnění K těm patří hlavně vysoký krevní tlak, kardiologická onemocnění, obezita či kožní nemoci jako růžovka (rosacea).
Způsobovat je mohou i některé léky. Ke vzniku rozšířených cévek v obličeji také silně přispívá i nadměrná konzumace alkoholu, ostrých a horkých jídel či kávy, stres, práce v horku a podobně.
Všechny tyto okolnosti totiž vedou ke smršťování a a opětovnému rozšiřování cévního řečiště, které pak ztrácí svoji pružnost.
Proto by se lidé se sklony k rozšířeným žilkám měli alespoň pokusit minimalizovat tyto rizikové faktory. Jak se jich zbavit? Na obličeji se vyskytují převážně drobné červené cévky, které jdou poměrně dobře „vyzmizíkovat“ pomocí cévního laseru.
Pokud se zároveň vyskytují i širší namodralé cévky, doporučujeme se kombinace sklerotizace s laserovým ošetřením. U každého může být postup trochu jiný – záleží na individuálním stavu, anamnéze a podobně.
Vše zhodnotí lékař při první konzultaci s pacientem. Nejvhodnější čas pro zákrok je v chladnějších měsících. Po ošetření je nutné kůži promazávat hojivým krémem a vyvarovat se uvedených rizikových faktorů.
.