Svědění, vyrážka, pálení. Je dost pravděpodobné, že znáte někoho, kdo trpí atopickým ekzémem, možná trápí i vás. Jak ovšem poznat, že jde zrovna o tento druh onemocnění, a ne například o jiný kožní zánět, alergii či něco jiného? Podíváme se atopickému ekzému víc pod kůži.
Na rozvoji atopického ekzému se podílí nejrůznější faktory. Mohou být genetické, dále defekt kožní bariéry, imunologická odpověď, vlivy životního prostředí a jiné.
Jeho výskyt zhoršují například alergeny, mikroby, dráždivé látky, hormonální i klimatické faktory nebo také psychický stres.
Jak se projevuje atopický ekzém?
Jak poznáme, že trpíme atopickým ekzémem? Na pokožce se mohou začít objevovat zarudlá a svědivá šupinatá místa. Často se objevují v ohybových místech končetin, tedy v zápěstí, loketní a zákolenní jamky, nebo na obličeji a hrudníku.
Postižené místo velice svědí, avšak jeho škrábáním se celá situace jen zhorší. Šupinatá ložiska se mohou začít odlupovat. K dalším příznakům patří puchýřky, mokvání, nebo zhrubnutí a barevné změny kůže.
Jak jej co nejlépe léčit?
Cílem léčby je omezení závažných příznaků a prevence dalších vzplanutí. Dále kontrola nad průběhem onemocnění a zlepšení kvality života.
Podstata léčby spočívá v optimální péči o pokožku a obnově kožní bariéry pomocí hydratačních krémů, které mají protisvědivé účinky.
Důležitá je též úprava životosprávy (vhodné oblékání, mycí a kosmetické prostředky), jídelníčku, znalost a omezení faktorů vyvolávajících svědění. K léčbě těžkých forem tohoto onemocnění se používají kortikosteroidy.
Nový způsob léčby
Novou formou kurýrování jsou místní imunomodulátory. Jde o léky, které zasahují do imunitní reakce kůže, tzn. i do samé podstaty ekzému. Stejně jako u kortikosteroidů tuto léčbu navrhuje výhradně dermatolog.
Při neúčinnosti vnější léčby se užívá léčba vnitřní, tedy celková. Jedná se o systémové léky (antibiotika, antihistaminika, systémové imunomodulátory). U většiny pacientů se atopický ekzém vyléčí do dospělosti.
Stejně jako u většiny onemocnění, i u atopického ekzému je třeba si dávat pozor na to, co jíme.
Mezi nejčastější alergeny patří kravské mléko, vejce, lepek, ořechy, citrusové plody, rajčata, čokoláda a různé potravinové přísady.