Existuje hned několik metod a způsobů, jež vám mohou ulevit od ničivého stresu. Naučte se aspoň některé z těchto metod používat ve chvíli, kdy jste v akutním napětí. Jak rychle se můžete zklidnit?
Každá z nás zažívá náročné dny plné stresu, ve kterých zkrátka musíme fungovat. Stres k životu patří, jde o běžnou reakci na nadměrnou tělesnou a psychickou zátěž, která funguje odpradávna.
Problém ale je, pokud jeho míra překročí hranici toho, co jsme schopny zvládnout. Inspirujte se různými způsoby, díky nimž si od stresu můžete do pár minut ulevit.
Dýchání na čtyři doby tíži z duše vyhání
Zaměřte pozornost na svůj dech. Jde o osvědčenou techniku, která se využívá při uvolnění napětí a odhození psychické zátěže. Najděte si místo, kde nebudete nikým rušena.
Zhluboka se nadechněte a počítejte do čtyř. Následně zadržte dech a opět počítejte do čtyř. Poté pomalu vydechujte s otevřenými ústy a znovu počítejte do čtyř. V závěru dech opět zadržte a napočítejte naposledy do čtyř.
Uvolňujte zvolna jednotlivé svaly
Rychlou úlevu od stresu může přinést i progresivní svalová relaxace. Kouzlo této techniky spočívá v napětí a následném uvolnění jednotlivých svalů. Soustřeďte se na uvolnění chodidel, lýtek, stehen, kyčlí, zad, břicha, hrudi, paží, ramen, krku a obličeje. Postupně tak uvolníte celé tělo, z kterého zmizí stres.
Fungující metoda uzemnění
Sundejte si boty, stoupněte si ke zdi a opřete se o ni zády i patní částí chodidel.
Stůjte rovně a pomalu dýchejte. Soustřeďte se přitom co nejvíc to zvládnete na svůj nádech a pak i výdech ve všech jeho fázích Když se cítíte ve stresu, k jeho odbourání můžete využít také svoje smysly.
Je to jednoduché a snadné. Nejprve se podívejte kolem sebe a řekněte si pro sebe tři věci, které vidíte. Dále tři věci, jež slyšíte, a tři věci, kterých se můžete dotknout. Zakončete přemýšlením o třech věcech, jež cítíte.
S mazlíčky proti stresu
Pokud máte doma čtyřnohého miláčka, už nejspíš víte, jak společnost domácích zvířat umí být léčivá. Sledování zvířat, čas s nimi strávený a mazlení s nimi výrazně snižují stres a z něj plynoucí stavy úzkosti.
Během pár minut se zvířátky se totiž snižuje hladina stresového hormonu – kortizolu. Navíc při venčení vám procházka na čerstvém vzduchu udělá dobře a rovněž během ní odbouráte spoustu stresu.
Bylinky na uklidnění
Při dlouhodobém stresu můžete také vyzkoušet uklidňující bylinkové čaje nebo doplňky stravy, které jsou volně prodejné v lékárnách. Jde především o přírodní doplňky stravy s obsahem kozlíku, chmele, meduňky, mučenky nebo třezalky.
Pomoci může také levandule, která je k dispozici i v rostlinném léčivém přípravku.
Svěřte se
Ne nadarmo se říká, že sdílená starost je poloviční starost. Od stresu a negativních emocí nám může pomoci někdo blízký. Když se svěříte a vypovídáte, budete se cítit lépe.