Občas máme pocit, že když se před vstupem na slunce nenamažeme, nic hrozného se zas až tak nestane. Opak je ale pravdou. Pokud se nechráníme před ultrafialovým zářením, dochází k akutnímu nebo chronickému poškození kůže.
V prvním případě se můžeme spálit, na kůži se může objevit opar, a pokud užíváme některé léky, může se objevit vyrážka.
Zdravotně závažnější je pak chronické poškození, neboť kůže jednak předčasně stárne, jednak na ní postupně vznikají přednádorové až nádorové změny. Jak se to projevuje?
Stárnutí kůže poznáte především podle vzniku vrásek, pigmentových změn a také ztrátou elasticity. Přednádorové a nádorové změny pak mohou mít různou podobu například melanomů.
Těmto nepříjemným problémům však můžete předcházet správnou péčí o pokožku. A to jak dobře zvoleným oděvem, tak i precizně naneseným ochranným krémem..
Jak správně krém nanášet Každý produkt s ochranným filtrem se musí nanést na kůži minimálně půl hodiny před tím, než se vystavíte slunci. Důležité je také jeho množství. Většina lidí nanáší jen malou kapku krému, kterou rozmasíruje na co největší část těla.
Na celé tělo byste přitom měli použít kolem 30 ml krému, tedy množství větší, než je malý panák. Přičemž nestačí krém nanést jen jednou denně. Velmi rychle se smyje jak potem, tak i vodou či se setře ručníkem. Nezapomínejte ho proto nátěr pravidelně obnovovat.
Jaký krém zvolit Existuje mnoho druhů ochranných prostředkům. Můžete si vybrat mezi klasickým krémem či olejem. To vše s mnoha možnostmi balení a v různé škále SPF.
Výběr přípravku je nutné přizpůsobit zeměpisné šířce, nadmořské výšce a dalším okolnostem, jako je třeba vodní hladina.
Pouze nízkou ochranu má faktor 6-10, střední 10-30 a vysokou nad 30. Pokud jedete poprvé k moři, případně s sebou máte děti, použijte faktor nad 50.
Opravdu kvalitní produkt by vás měl ochránit před UVA i UVB zářením. Bude-li voděodolný či hydratační, tím lépe..