Nepříjemná zácpa potrápí čas od času každého. Místo rychlého sáhnutí po projímadlech však existuje celá řada lidových receptů, které mohou přinést úlevu.
Pokud vám stávkují střeva, většinou za to může nevhodný jídelníček, ale na vině může být i chronický stres, deprese, nedostatek pohybu, nedostatečný pitný režim nebo snížená aktivita štítné žlázy.
Naštěstí nám moudré babičky předaly cenné rady a matka příroda nám nadělila léčivky, které nám s tímto nepříjemným problémem dokážou pomoci.
Mocné bylinky
V tradiční čínské medicíně se pampeliška, coby přírodní lék na zácpu, užívá už tisíce let, neboť některé její části obsahují vysoké množství vlákniny, která prospívá trávení ve všech směrech. Pampeliškový čaj je proto vhodným prostředkem v krizových situacích.
Osvědčenou bylinou na celý trávicí systém je i bez černý, respektive jeho plody bezinky.
Bezinky obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny a pektin. Pomáhají při zácpě, nadýmání i celkové detoxikaci organismu. Třezalka tečkovaná je další bylina, která se používá k podpoře trávení. Může být konzumována jako čaj a má příznivý vliv na střevní pohyby.
Olivový olej s citronem
Projímavé účinky panenského, zastudena lisovaného olivového oleje se nejlépe projeví po užití ráno nalačno, stačí jedna lžička s několika kapkami čerstvě vymačkané citronové šťávy, které zapijete čistou vodou.
Nebo lžičku oleje rozmíchejte ve vlažné vodě a vypijte.
Semínka a probiotika
Účinná je také denně lžička melasy či otrub, které můžete zamíchat do jogurtu. Nebo jitrocelové a lněné semínko, kdy do šálku horké vody namočíte na dvě hodiny jednu až dvě lžičky lněného nebo jitrocelového semínka a vypijete před spaním.
Pomoci mohou také probiotika (tělu vlastní bakterie sídlící ve střevech), která najdete v zakysaných mléčných výrobcích, zelí nebo v doplňcích stravy.
Sušené švestky a fíky
Sušené ovoce je dobré přírodní projímadlo. Večer zalijte vlažnou vodou čtyři fíky nebo švestky, ráno zahřejte, sceďte, teplou tekutinu vypijte a plody večer před spaním snězte. Nemáte-li po ruce švestky a fíky, použijte jiné sušené ovoce, např. meruňky. Výborně účinkuje i švestkový kompot.
Příliš nevysedávejte!
Dlouhé sezení, například v kanceláři nebo při cestách autem, podporuje vznik zácpy. Dělejte si pravidelné přestávky a během nich se alespoň trochu projděte. Střeva se zpomalenou činností zkrátka potřebují rozpohybovat.
Pozor na stres
Úzkostné stavy a chronický stres zhoršují potíže se zácpou. Fyzická aktivita vám pomůže lépe zvládat stres. Vyzkoušejte relaxační cvičení a najděte si čas na odpočinek.
Tradiční čínská medicína mě vždy fascinovala. Určitě vyzkouším bezový čaj a rád si rozšířím povědomí o dalších bylinkách, které mohou pomoci se zažíváním.
Super článek! Už dýl jsem slyšela o olivovym oleji s citronem, ale bojím se, že to bude moc kyselý 😀 Asi vyzkouším probiotika, ty mi přijdou jako fajn volba.
Nikdy bych nevěřila, že pampeliška může takhle pomoct! Určitě zkusím ten čaj, snad to pomůže i mně.