ZÁSADA Č. 1: Nečekejte, až problémy odezní
Pokud máte podezření, že něco není v pořádku, objevují se jasné příznaky infekce močových cest jako pálení, řezavý pocit při močení umocněný častou potřebou močit, začněte je ihned řešit, a to komplexně.
Na čekání totiž není čas. Nejnepříjemnější projevy se objevují po dobu prvních dvou dnů. Hravě zažehnat je lze okamžitou návštěvou lékaře, který vás vyšetří a doporučí vhodnou léčbu.
ZÁSADA Č. 2: Buďte vybavení
Obzvlášť vyrážíte-li někam na dovolenou do zahraničí, buďte na možný problém připravení. K tamnímu lékaři se vám určitě chtít nebude a na rozmluvu v cizím jazyce v lékárně se také ne každý z nás cítí.
Můžete si s sebou vzít doplňky stravy, které obsahují brusinky, ty bývají nejlepší.
Vezměte si je i v případě, pokud jsou příznaky teprve mírné. Obvykle se pak budou už jenom zhoršovat.
ZÁSADA Č. 3: Hodně pijte
Riziko onemocnění zánětem močového měchýře lze zmírnit tím, že vypijete denně 2 až 2,5 litru tekutin. Pitím se odplaví bakterie, které jsou přítomny v těle a hrozí jejich přemnožení. V žádném případě se proto nesnažte moč zadržovat a pravidelně se vyprazdňujte.
Pomoci vám může i popíjení čaje z břízy, kopřiv a borůvek, které čistí, a především podporují právě močení.
ZÁSADA Č. 4: Neutralizujte kyselost
Při infekci močových cest způsobují přítomné bakterie vyšší kyselost moči, která má na svědomí právě známé nepříjemné projevy jako pálení, či bolestivé řezání.
V lékárnách najdete doplňky stravy, které zneutralizují zmiňované kyselé pH moči a navrátí opět jeho hodnoty na normální, fyziologické. Stačí se zeptat po sáčcích, jejichž obsah se rozpustí ve vodě.
Zkuste citronan sodný a draselný, který neutralizují kyselé pH moči a břízu bělokorou, která podporuje celkové zdraví dolních močových cest.