Srdeční onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí, zemře na ně téměř polovina naší populace.
Ale statistická čísla by nemusela být tak vysoká, kdyby pacienti některé příznaky nepodceňovali a navštívili lékaře včas. Poznejte signály, které pomohou odhalit nemocné srdce.
Patříte do rizikové skupiny?
Srdeční infarkt často způsobí velmi intenzivní pocit úzkosti a strachu. Lidé, kteří přežili infarkt myokardu, často popisují „pocit blížícího se konce“. Bolest v hrudi bývá nejčastějším příznakem, který přivede člověka s nemocným srdcem k lékaři.
Bolest na hrudi ale může být způsobena i zažívacími obtížemi či problémy s páteří. Bolest na hrudi způsobená srdečními problémy bývá lokalizovaná za hrudní kostí, mírně vlevo. Lidé popisují pocit tlaku a pálení.
Pozor na kašel a dušnost
Dalším příznakem selhávání srdce může být déletrvající kašel nebo dušnost. Při nedostatečné činnosti srdce se totiž hromadí tekutina v plicích a způsobuje právě tyto potíže. Signálem blížících se potíží může být také závrať.
Tento problém spolu s kolapsy a krátkodobými ztrátami vědomí mohou značit arytmii, tedy poruchu srdečního rytmu. Pokud máte právě tyto obtíže, co nejdříve vyhledejte svého lékaře, který vás pošle na potřebné vyšetření.
Nepodceňujte první příznaky
Prvním příznakem srdečního selhání bývá chronická únava. Pokud nemáte vysvětlení, proč se cítíte tak vyčerpaní, navštivte lékaře. Častým příznakem infarktu myokardu je také zvracení.
Pokud se při srdečním selhávání hromadí krev v břišních orgánech, lidé mohou trpět bolestmi břicha. U srdečního infarktu nemusí pacient cítit bolest na hrudi, někdy může vystřelovat spíše do ramene či horní končetiny. Takové příznaky není radno podceňovat.
Varovné signály?
Pozor na spojení zadýchávání s pocením. Náhlý studený pot bývá příznakem blížícího se infarktu. Člověk může jen tak sedět na židli a najednou je zpocený, jako by doběhl maraton.
Pokud selhává srdce, hromadí se tekutina v těle a to způsobuje otoky nohou, rukou nebo se tekutina hromadí v břiše, což může snížit chuť k jídlu.