Během mrtvice dojde k poruše zásobení mozku krví. V 90 % případů kvůli ucpání mozkové tepny,10 % je způsobeno jejím prasknutím a krvácením do mozku. Obě varianty mají však stejné příznaky.
Čas běží…
Pokud k mozkové mrtvici dojde, se zavoláním záchranné služby je důležité neotálet. Čím dřív se pacient s mrtvicí dostane do nemocnice, tím má lepší vyhlídky na uzdravení.
Pokud se léčba zahájí do hodiny od začátku příznaků, úspěšnost léčby je více než 50 %. S každou další hodinou však účinnost léčby klesá.
Varovné signály
Projevů, podle nichž mrtvici lze rozpoznat, může být i více. Nejčastějšími jsou poruchy hybnosti. Postižený člověk například nedokáže uchopit hrneček za ouško, v těžším případě může mít nehybnou celou polovinu těla nebo najednou upadne na zem.
Dále to bývá náhlá porucha řeči, nevybavení si slov, případně člověk není schopen odpovědět. Často dojde k poklesu ústního koutku, poruchám vidění, brnění, motání či silné bolesti hlavy…
Otestujte čtyři základní příznaky
Alespoň základní příznaky by měl poznat každý. Zjistit, zda jde o mrtvici, můžete jednoduchým způsobem. Požádejte dotyčného, aby se zasmál – při mrtvici to není možné.
Pak ho požádejte, aby opakoval jednoduchou větu – třeba že je dnes pěkné počasí. Vady řeči během mozkové příhody mu to nedovolí.
Do třetice mu řekněte, aby zvedl obě ruce – možná to i zvládne, ale s velkými obtížemi, většinou však jednu ruku zvednout nebude moci.
A nakonec ho požádejte, aby vyplázl jazyk – pokud jde o mrtvici, jazyk bude mít nepřirozeně zkroucený do strany. Jestliže tyto příznaky na někom (nebo i sami na sobě) shledáte, už vůbec na nic nečekejte a volejte pomoc.