Přechody z mrazu do vyhřátých místností vlasům neprospívají. Slábnou, lámou se, elektrizují. Poradíme vám, jak se o vlasy v tomto nečase, co nejlépe postarat.
Myslíte si, že vlasy nejvíce trpí v létě, protože je spaluje sluníčko a devastuje chlorovaná voda? Omyl! Vítr a teploty pod bodem mrazu je ničí zrovna tak. Péči o vlasy během zimy byste proto rozhodně neměla podceňovat a zanedbávat.
Hlavně hydratace
Přechody z tepla do zimy vlasy vyčerpávají. Jsou křehké a hlavně vysušené. Následkem toho je, že vám poletují kolem hlavy, takzvaně elektrizují.
Může za to elektrický náboj, který se ve vlasech tvoří kvůli suchému vzduchu, a snaží se absorbovat veškerou vlhkost ze svého okolí, tedy i z vašich vlasů.
Vlasům proto musíte dopřát maximum hydratace a výživy. Používejte vlasovou kosmetiku s hydratačními složkami a oleji, od šamponu, přes balzámy, až po masky.
Uberte na stylingu
Pokud to není bezpodmínečně nutné, vyhněte se fénu, kulmě i žehličce. Nechte své vlasy přirozeně proschnout a zbytečně je nevysušujte tepelnou úpravou. Zrovna tak šetřete i s gely, tužidly a laky na vlasy.
Při kontaktu se sněhem a vodou totiž dojde ke „slepení vlasů“ a účes se vám promění v neforemnou helmu.
Obohaťte jídelníček
Během zimy potřebují vlasové kořínky výživu také zevnitř. Zvýšit byste měla především přísun vitaminu A (mrkev, brokolice, paprika, broskve), vitaminu E (rostlinné oleje, zelená zelenina) a vitaminů skupiny B (otruby, ovesné vločky, sója).
Zapomínat nesmíte ani na minerální látky, jako je měď, zinek, křemík a železo. Jezte více červeného masa, drůbeže, vajec, ryb a hroznového vína.
Regenerační oplachy
Oplachy z bylinek dokážou hotové divy. Skvělá je přeslička, šalvěj, tymián a lipový květ. Dva sáčky vybraného bylinkového čaje zalijte půl litrem horké vody a nechte 30 minut louhovat. Po umytí šamponem si vlasy takto vytvořenou tekutinou opláchněte.