Potkat vás mohou v jakémkoli věku, častější jsou však u lidí starších padesáti let. Vyšší věkovou skupinu postihují více proto, že starší lidé mají méně pružnou kůži a také více trpí na ploché nohy, vbočené palce a další deformity chodidla a prstů na nohou.
Kuří oka, kterým se odborně říká clavus či hyperkeratóza neboli nadměrné rohovatění kůže, se často objevují v zimě, kdy nosíme uzavřenou, těsnější obuv.
Až na kost!
Na rozdíl od mozolů se kuří oka tvoří většinou na místech, kde se kost nachází blízko pod kůží. V takových místech je totiž tlak na pokožku mnohem intenzivnější.
Kuří oka jsou kulatá, hladká a vyskytují se pouze na prstech nohou a na chodidlech. Čím déle kuří oko roste, tím hlouběji zasahuje a tím větší bolest působí. Kromě tvrdých kuřích ok existují i kuří oka měkká, která se vyskytují mezi prsty.
Náplasti i skalpel
V počáteční fázi je možné kuří oko odstranit pomocí speciálních náplastí. Ty ztvrdlou pokožku změkčí a kuří oko je pak možné odstranit buď pilníkem, nebo opatrně vyloupnout.
V případě, že ztvrdlá kůže zasahuje hluboko a tvoří jakýsi roubík, nevyhnete se chirurgickému zákroku, který se provádí v místním umrtvení. V současnosti je možné nechat si kuří oko odstranit i laserem.
Ovšem i když je to méně bolestivé než vyříznutí skalpelem, rozhodně nejde o bezbolestný zákrok. Doba hojení je však kratší, než po vyříznutí.
.