Patříte mezi lidi, které trápí lupénka? Možností léčby je více, žádná ale nefunguje na sto procent. Proto je nutné vedle klasické terapie pečovat o tělo i dalšími způsoby.
Přestože lupénku vnímáme jako kožní nemoc, vzniká hluboko uvnitř našeho organismu. Lékaři ji spojují s poruchou střevní stěny trávicího ústrojí, kdy se do těla dostávají toxické látky. Proto je dobré organismus pravidelně detoxikovat. Tím usnadníte játrům, ledvinám, kůži a střevům vylučování odpadních látek.
Doplňujte vitaminy
Jezte potraviny, které podporují zdraví pokožky. Jsou to ořechy, ryby, nízkotučné mléčné výrobky, zelenina, ovoce.
Skvělé je také droždí, které obsahuje biotin a vitaminy skupiny B. Naopak se vyhněte polotovarům, potravinám s vysokým obsahem éček, rafinovaným cukrům a konzumaci alkoholu. Užívat také můžete doplňky stravy – B-komplex, probiotika, omega-3 mastné kyseliny.
Zklidňující kosmetika
Pro zmírnění lokálních projevů lupénky se hodí masti, krémy či gely, které mají jednak hydratační a protizánětlivé účinky, a zároveň tiší svědění či zarudnutí.
Obvykle jejich základ tvoří kyselina salicylová nebo výtažky z ovsa, konopí, tea tree olej, aloe vera či přeslička rolní. Výborná je také koupel se solí z Mrtvého moře či s epsomskou solí. Zmírňuje svědění a napomáhá regeneraci pokožky. Vyvarujte se parfémovaných produktů se syntetickými složkami.
Buďte v pohodě
Dlouhodobý stres je považován za jeden z hlavních spouštěčů lupénky a zhoršuje také celý její průběh. I když je to někdy obtížné, zkuste se stresovat co nejméně. Zkuste relaxační cvičení, meditace, procházky.
Přírodní oleje
Úlevu mohou přinést rostlinné či esenciální oleje.
Vyzkoušet můžete olej ricinový, arganový či kokosový, kterými si můžete postižená místa přímo potírat, nebo levandulový, který zřeďte s nosným olejem, například kokosovým, nebo jej přidejte několik kapek do koupele.
Viníkem je genetika i stres
Lupénka je až z padesáti procent dědičná. Nejčastěji se „probouzí“ mezi 20. a 30. rokem věku, dále kolem 40. roku. Mezi faktory, které ji spouštějí, patří i životní styl, stres a strava.
Zvlhčujte vzduch
Při svědění a vysušení kůže vám uleví i pravidelné zvlhčování vzduchu. Elektronický domácí zvlhčovač vás vyjde na několik tisíc, pomoci si ale můžete i alternativními způsoby, které zvýší vlhkost vzduchu v bytě pohodlně bez dalších nákladů.
Buďte chytří
Nepoužívejte sušičku, ale prádlo pověste. Při vytápění položte na topení vlhký ručník. Když větráte, navlhčete rozprašovačem záclony. Několikrát denně v místnosti použijte jemný rozprašovač vody.
Už dlouho jsem hledala rady na zmírnění lupénky. Je to správně, že vynechám různé parfémy a začnu zkusit víc přírodní oleje!
Jak byste doporučili začlenit ty vitaminy do běžného jídelního plánu? Ráda bych zkusila ořechy a ryby, ale bojím se, že nevím, jak je připravit nejlépe.