Stále sice platí, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden, ale to neznamená, že byste při nastuzení měli sedět se založenýma rukama. Bylinky a různé babské rady dovedou ulevit od nejhoršího.
Zima – i když mírná – bývá spojená bohužel i s viry a bacily. Plný nos a kýchání není nic příjemného, a když se ještě přidá kašel, je trápení na světě. Můžete samozřejmě zajít do lékárny koupit tabletky, ale je tu přece příroda se svými poklady. Jejich využití není žádná věda, ale pár zásad se vyplatí vědět.
Pořiďte si rýmovník!
Jako při každé nemoci, i rýmu nebo kašel je důležité podchytit včas a nečekat, až se rozjedou. Zacilte na bylinky a pořiďte si rýmovník. Je to velmi nenáročná bylina, kterou lze celoročně pěstovat na parapetu.
Stačí utrhnout lístek, rozemnout mezi prsty, přiložit k nosu a inhalovat silice. Opakujte několikrát během dne.
Inhalace a výplachy nosu
Smrkání a neustálé utírání nosu je otrava. Alespoň na chvíli se vám uleví po výplachu nosní dutiny. Není to nic složitého. Buďto si v lékárně koupíte speciální konvičku, nebo klidně použijete PET láhev s úzkým hrdlem.
V 0,1 l vlažné vody rozpustíte půl lžičky soli (nejlépe himálajské). Nahněte se nad umyvadlo a nalévejte roztok postupně do každé z nosních dírek. Tou druhou voda vyteče i s obsahem zahleněného nosu. Sůl je nezbytná.
Nepostradatelné bylinky
Účinné je nahřívání nosu a okolních dutin výpary z bylin. Skvělý je heřmánek. Lžíci sušené byliny zalijte 0,5 l téměř vroucí vody, obličej nakloňte nad misku a přes hlavu přehodíte ručník tak, aby veškeré výpary směřovaly k obličeji.
Horkou páru vdechujte několik minut, ideálně 2–3 krát denně. Do misky s vařící vodou můžete nakapat po pěti kapkách eukalyptové a levandulové esence a vydržet pod ručníkem alespoň 10 minut.
Zahlenění znamená i kašel
Pokud vám rýma postupně přejde v kašel, vyzkoušejte osvědčený domácí jitrocelový sirup, vynikající je i tymiánový sirup či divizna. Tu je třeba louhovat ve studené vodě, a pak přecedit přes plátýnko. Obsahuje totiž mikroskopické jehličky, které mohou dráždit. Také nepoužívejte vařící vodu – zničili byste potřebné slizovité látky.
Na cibuli je spoleh!
Nejkratší cesta ke zmírnění kašle vede přes cibulový čaj nebo medovou cibulovou šťávu. Tu pořídíte snadno: nakrájejte půlku středně velké cibule na co nejjemnější kousky, v misce smíchejte se lžící medu a nechte půl hodinky odpočívat.
Vzniklou šťávu postupně po lžičkách konzumujte, klidně každou hodinku. Medicína je vhodná i pro děti, kterým obvykle i chutná.