Imunitu je třeba posilovat. A inhalace bylinek má na naše zdraví i krásu velmi pozitivní účinky.
Bylinné inhalace nejenže patří mezi mocný všelék, který vyléčí drobné nachlazení, rýmu a kašel, ale také funguje jako skvělá prevence a relaxace.
Inhalaci můžete provádět doma, kdykoli se vám zachce, a téměř nic vás to nestojí. Bude vám stačit mísa, malý hrnec, větší ručník a samozřejmě sušené nebo čerstvé bylinky.
Na inhalaci se nejlépe hodí heřmánek, tymián, máta či šalvěj. Zkusit můžete i přesličku nebo nejrůznější vonné silice. Mezi nejoblíbenější patří bazalková, levandulová, majoránková, šalvějová nebo tea tree olej.
Provádějte inhalaci správně
Do hrnce nalijte jeden litr vody a přiveďte k varu. Do mísy nasypejte padesát gramů vybraných bylinek.
Inhalovat můžete jednodruhovou páru anebo směs více bylinek najednou. Byliny zalijte vroucí vodou, promíchejte a nechte pět až sedm minut odstát.
Připravte si ručník a hrnec s bylinkami si umístěte tak, abyste nad něj mohla sklonit hlavu. Přes ni si přehoďte ručník, aby zbytečně neunikala pára.
Zavřete oči a pomalu a z hluboka dýchejte. Dejte si pozor na to, abyste neměla hlavu příliš blízko hrnce, mohla byste se opařit.
Inhalace by neměla trvat déle než patnáct až třicet minut. Inhalujte jednou až dvakrát denně.
Na co si dávat pozor?
Nikdy neprovádějte inhalaci ihned po jídle nebo hladoví. Horké páry by mohly podráždit sliznici a vyvolat pocit zvracení.
Jakmile inhalaci skončíte, je třeba, abyste příliš nemluvila, nekouřila a zůstala v klidu a teple. Pokud máte problémy s tlakem nebo srdcem, poraďte se nejdříve se svým ošetřujícím lékařem