Nejčastější forma demence, Alzheimerova choroba, postihuje deset procent populace.
Příčiny onemocnění nejsou zcela jasné a neexistuje ani účinná léčba. Přestože se vyskytuje hlavně u lidí od 60 let výš, příznaky se mohou objevit už dokonce u třicátníků.
Dědičnost i stres
Lékaři mají jasno v tom, co rizika tohoto onemocnění zvyšuje. Velkou roli hraje dědičnost. Pokud alzheimerem onemocněli vaši rodiče, mějte se na pozoru. Vyšší riziko vám hrozí i tehdy, když máte náročné povolání a dlouhodobě žijete ve stresu.
Začíná to nenápadně
Příznaky se objevují už zhruba deset let před vypuknutím nemoci – jde ale pouze o drobné odchylky v inteligenčních a psychologických testech. Bezradnost, obavy z běžných činností, jako je třeba nákup, i tak může začínat alzheimer.
Výpadky slovní zásoby nebo zhoršení komunikačních schopností vás také upozorňují na to, že se něco děje. Nejmarkantnější je však zapomínání. Zatímco zážitky z dětství se postiženým vybavují dobře, krátkodobá paměť se rapidně zhoršuje.
Čím dřív je nemoc odhalena, tím efektivnější je zbržďování jejích projevů. Máte-li pocit, že trpíte některými příznaky, promluvte si se svým lékařem, ale nepodléhejte panice – výpadky slov má přece čas od času každý.
Interesantní článek. Přemýšlím, jestli by nebylo užitečné začlenit preventivní testy a screeningy do běžných zdravotních prohlídek.
Četla jsem spoustu věcí o Alzheimerovce, ale tohle je fakt dobrý článek. Je super, že si dneska můžem všimnout příznaků dřív.
Tak tohle je pořádný strašák. Kamarádce se stalo, že její mamka na tohle onemocněla a je to fakt těžký. Musíme si pomoct jak to jde.
Velmi poutavý a důležitý článek. Zajímalo by mě, jaké konkrétní kroky můžeme udělat, aby jsme minimalizovali riziko vzniku Alzheimerovy choroby.
Docela mě to vystrašilo, chtěla bych vědět, jak se tomu dá předejít. Můj táta má s pamětí problémy, tak asi bych měla jít na vyšetření.