Chodíte rádi na houby? Než se vypravíte s košíkem do lesa, dopřejte si trochu jiné houby. Skvěle chutnají, a navíc dokážou léčit!
Houby, které mají výjimečné zdravotní účinky, se nazývají medicinální. Většinou jsou to exotičtější druhy pocházející z Číny, Japonska či Vietnamu. V obchodech je však seženete běžně a některé rostou i u nás.
Čím se liší?
Medicinální houby v sobě ukrývají vysoký obsah účinných látek (např. beta-glukany podporující imunitu), antioxidanty (ochrana před volnými radikály a stárnutím) či lektin, který údajně funguje i jako prevence a ochrana před rakovinou.
Pomáhají podporovat nervový systém, mozek, vyrovnávat hladinu hormonů nebo krevního cukru. Představíme vám čtyři z nich, které jsou u nás dostupné.
Hlíva ústřičná
U nás je asi nejznámější, najdete ji v supermarketech a produkty z ní v lékárnách. Můžete si ji i sami pěstovat v substrátu naočkovaném podhoubím. Má vysoký obsah beta-glukanů, obsahuje vlákninu, vitaminy a minerály.
Je skvělá na podporu imunity, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, působí preventivně proti srdečním a cévním nemocem, funguje i jako přírodní antibiotikum. Z čerstvé vykouzlíte skutečné lahůdky, hodí se do polévek i omáček.
Shiitake (houževnatec jedlý)
Shiitake je nazývána houbou dlouhověkosti. I ji seženete v supermarketech, uplatní se nejen v asijské kuchyni, ale i jakýchkoli českých jídlech.
Posiluje imunitu, pomáhá při léčbě bakteriálních, virových, plísňových i parazitárních infekcí, má antioxidační účinky. Pomáhá regulovat hladinu cholesterolu a krevní tlak.
Mimo jiné obsahuje lentinan, což je glukan, který je v Japonsku součástí léčby některých nádorů.
Reishi (lesklokorka lesklá)
Reishi se také někdy říká „božská houba nesmrtelnosti“. Můžeme ji najít i v našich končinách, i když je docela vzácná.
Vyrůstá z pařezů v teplých lesích, zejména ve středních Čechách a na jižní Moravě. Jistější je ale zajít si pro ni do lékárny v podobě prášků. Reishi prospívá našemu tělu v mnoha ohledech.
Kromě esenciálních aminokyselin, vysokého podílu železa a selenu či vitaminů skupiny B obsahuje i vzácný prvek germánium a další látky, díky kterým výrazně posiluje imunitu, pomáhá v boji s infekcí i rakovinou.
Korálovec ježatý (Hericium)
Jako jedna z mála medicinálních hub roste také u nás, i když vzácně. Vypravit se na něj můžete na podzim, kdy roste na dřevu listnatých stromů, především buků a dubů.
Lze si ho podobně jako hlívu pořídit jako sadbu na domácí pěstování. Obsahuje všechny aminokyseliny, řadu minerálů a dalších zdraví prospěšné látky. Skvěle pomáhá harmonizovat trávení, doporučuje se při žaludečních vředech či pálení žáhy.
Významně podporuje nervový systém a mozkovou činnost, pomáhá zmírnit únavu, stres, úzkosti a deprese. Podporuje zdraví cév a zlepšuje srážlivost krve.
Dobré rady
• Užívání doplňků stravy z medicinálních hub je dobré po určité době přerušit, řiďte se podle příbalového letáku.
• Koupené čerstvé houby spotřebujte nejpozději do 2 dnů.
Tak to teda nevim, jestli bych si troufla na tyhle exotičtější druhy hub. Ale článek je fakt zajímavý. Určitě si s tím půjdu do lékárny pro radu. Dík za info.
Velice inspirativní čtení o významu medicinálních hub v naší stravě. Už dlouho si uznávám hlívu ústřičnou pro její účinky na imunitu, ale získala jsem tu další informace a tipy na nové druhy. Vrcholná lahůdka pro každého milovníka zdravého životního stylu.
Docela mě to prekvapilo, že se i u nás daj najít takovýhle speciální houby. Asi si zajdu do lékárny pro to Reishi, co je tak zdravý. Pěkný článek. 🙂
Nikdy jsem nepřemýšlela o houbách jako o něčem, co je fakt zdraví prospěšné. Super tipy, jak zdravě jíst a ještě si to užít. Nemůžu se dočkat, až to zkusím, možná to i budu fotit!
Zajímavé čtení! Ani jsem nevěděla, že houby mohou mít tak skvělé zdravotní účinky. Určitě si některý z těchto druhů vyzkouším přidat do svého jídelníčku. Trochu změna od klasického sportovního stravování.