Díky svým pozitivním účinkům na fungování organismu patří hořčík mezi nejdůležitější prvky v lidském těle.
Podílí se na obrovském množství chemických reakcí v organismu, napomáhá správné činnosti jednotlivých orgánů a zároveň buňkám dodává potřebnou energii. Zhruba polovina tohoto minerálu se nachází v měkkých tkáních, druhá polovina v kostech našeho těla.
Doporučený denní příjem hořčíku se pohybuje okolo 300 až 400 mg. Jedná se však pouze o orientační údaj. Potřeba hořčíku se zvyšuje například s věkem, během těhotenství, při vyšší fyzické námaze či u pacientů s cukrovkou.
Potřebuje ho každá buňka
Hořčík zaručuje, že naše nervová soustava pracuje tak, jak má. Je naprosto nezbytný pro dobrou paměť a správnou schopnost koncentrace.
Mimo to pomáhá hořčík udržovat a podporovat i další mozkové funkce, jako je koordinace, orientace v prostoru a jemná motorika.
Hořčík, jinak také magnezium, je také nezbytný pro zdraví srdeční a pohybové soustavy. Jeho nejcennějším účinkem je to, že dokáže tlumit křeče a uvolňuje napjaté svalové tkáně. Podporuje také správný růst kostí a zubů.
Jak hořčík doplňovat?
V první řadě zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které hořčík obsahují. Jde například o luštěniny, ořechy, semena, ovesné vločky, datle, fíky, sušené meruňky, banány, výrobky z celozrnné mouky, některé ryby nebo třeba bulgur.
Dobrým zdrojem hořčíku mohou být také různé nápoje, jako je například mrkvová šťáva, grapefruitová šťáva nebo pomerančová šťáva.
Vysoký obsah hořčíku mají i některé minerální vody a najdete ho také v červeném víně. Také můžete zvážit užívání doplňků stravy. Vybírat lze z různých forem užití – šumivých tablet, polykacích tablet nebo jednorázových shotů.
Když ho máte málo…
Nedostatek hořčíku se nejčastěji projevuje slabostí a únavou, problémy si spánkem, ztrátou chuti k jídlu, nevolností, změnou nálad, vypadáváním vlasů a třepením nehtů nebo svalovými křečemi, například v lýtkách.
I z toho je zřejmé, že hořčík potřebujeme.