Neumíte si představit svůj život bez sladkostí a pak si každý snědený kousek vyčítáte? Asi tušíte, že příliš sladkého škodí. Poradíme vám, co dělat, aby dortíky či koláčky nebyly vaším pánem.
Sladká chuť je jedna z prvních, se kterou se setkáme hned po narození a během života ji pak stále vyhledáváme. Sacharidy jsou totiž nejrychlejším zdrojem energie pro tělo i mozek.
A ta chuť je tak příjemná! Jen bychom si ji ale neměli dopřávat příliš.
Čím nás láká?
Bílý cukr je dnes považován za jed i drogu, kterou je potřeba z jídelníčku škrtnout. Sladká chuť je pro nás ale přirozená a zcela ji tělu odepřít nelze.
Co si ale odepřít určitě můžete, jsou nezdravé sladkosti a závislost na nich. Do té se dostanete snadno − průmyslově zpracované potraviny se totiž záměrně silně přeslazují, aby se na ně postupně vytvořil hluboký návyk.
Navíc ze všech stran na nás útočí reklamy na nejrůznější sladké pochutiny, a kormě toho tuto chuť máme většinou spojenou s pozitivními věcmi, například oslavou narozenin v dětství.
I v pojmech vyznívá pozitivně „sladký život“, „sladká láska“ apod. Kdo by odolal? Přesto je možné se této závislosti zbavit.
Přenastavte jídelníček
Závislost na sladkostech, která naruší hormonální rovnováhu, se pak nedá ovládnout ani pevnou vůlí, aniž byste při tom netrpěli. Je proto potřeba na to jít jinak, tedy změnit své stravovací návyky celkově, a to postupně a po menších krůčcích.
Možná také děláte tu chybu, že si nasadíte dietu a konzumujete jen jídla z obilovin a zeleniny. Takové jídlo vás ale jen málo zasytí, a proto po něm více rostou chutě na sladké.
Pomůže jen správně sestavený jídelníček s dostatkem plnohodnotných bílkovin a zdravých tuků. Jednoduše řečeno: Když vás pokrm dobře a kvalitně zasytí, nebudete mít potřebu mlsat po něm ještě sladkosti.
Postupně se chutě na ně sníží a časem ustoupí úplně. Na sladkém už nebudete závislí a budete si sami rozhodovat, kdy a jak si občas něco sladkého vychutnáte.
Zahřejte žaludek
Podle tradiční čínské medicíny zvýšenou chuť na sladké způsobuje oslabený žaludek. Proto je dobré každý den začít teplou snídaní (polévkou, obilnou kaší s ořechy nebo teplým ovocem s ořechy).
K obědu si dejte teplou polévku nebo restovanou zeleninu s obilovinami a bílkovinami, ostatně polévka je vhodná i k večeři, zvláště v zimním období.
Do jídel přidávejte malé množství „zahřívacího“ koření (zázvor, chilli, skořici, kardamom, muškátový oříšek, barevný pepř, kmín, fenykl, bylinky).
Během dne popíjejte teplé nápoje (teplou vodu s citronem, v zimě se zázvorem) a omezte slazené mléčné výrobky (jogurty apod.) Zvláště v zimě jezte méně syrové zeleniny, dejte si ji lehce tepelně upravenou – v páře, blanšírovanou apod.