Bolesti kloubů, ztuhlost, zarudnutí, otok… To vše může provázet nepříjemné onemocnění revmatoidní artritidou.
Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které obvykle postihuje klouby prstů, celé ruky či kolena, ale i jiné klouby v těle, mnohdy i několik najednou. Může vzniknout v kterémkoli věku a bývá třikrát častější u žen než mužů.
Co se v kloubech děje?
Při revmatoidní artritidě imunitní systém napadá vlastní buňky. Nejčastěji jde o buňky kolagenu. Zjednodušeně jde o zánětlivý proces v kloubu provázený otoky a bolestivostí kloubů.
Problémy většinou začínají ranní ztuhlostí a bolestí, která v průběhu dne ustoupí.
Obvykle má kolísavý průběh, chvíli to bolí víc, chvíli méně, ale dlouhodobě může to vést až k destrukci a deformitě kloubu.
Přesný původ onemocnění není doposud zcela znám, velký podíl na jeho propuknutí mívá genetika, pak může k revmatoidní artritidě docházet například po proběhnuvší infekci, nejčastěji virové.
Jak se můžete bránit?
Ačkoli dědičné zátěži nelze uniknout, pro zdraví svých kloubů můžete přece jen něco udělat. Nejlepší prevencí je zdravý životní styl se správným jídelníčkem, přiměřeným zatížením kloubů a posilováním svalů vhodným pohybem. Pokud už k rozvoji nemoci dojde, zahájí lékař individuální léčbu.