Nemusíte ani jezdit k moři nebo ležet na dece u rybníka, stačí i krátká procházka v přírodě nebo ve městě. Než se nadějete, může pokožka nebezpečně zrudnout.
I když se mažete opalovacími krémy, někdy to prostě nestačí. Spálit se můžete i koncem léta, když si myslíte, že je vaše pokožka na slunce už zvyklá. Míra spálení totiž záleží i na intenzitě slunečního záření či vašem kožním fototypu. Jakou první pomoc můžete spálené kůži poskytnout?
Zchlaďte ji
Spálená pokožka je nejen sytě červená a napnutá, může i svědit a je také na dotek bolestivá. V první řadě potřebuje ochladit. Použijte třeba ručník namočený ve studené vodě a opatrně ho na postižená místa přikládejte.
Můžete zkusit i koupel nebo sprchu – voda by ale měla být vlažná, nikdy ne příliš studená. Velký teplotní rozdíl by mohl kůži ještě více poškodit.
Vločkový zábal
Neochucené ovesné vločky zabalte do gázy a pak ji opatrně namočte do vlažné vody. Nechte je chvíli ponořené, aby vodu nasákly, a pak obklad přiložte na spálená místa. Vločkový obklad opakujte každé 2–4 hodiny.
Bramborový obklad
Vyrobte si chladivé a hojivé mléko z brambor. Dvě syrové brambory nakrájejte na malé kousky, vložte do mixéru a rozmixujte na jemnou kašičku. Případně přidejte trochu vody.
Vzniklou kaši naneste na spálená místa, nechte zaschnout a pak osprchujte vlažnou vodou. Aplikovat můžete i vícekrát denně.
Mléčný „koktejl“
Mléčné bílkoviny a vápník obsažený v jogurtu pokožku zklidní a napomůže i její obnově. Naneste si bílý „živý“ jogurt přímo na poškozenou kůži a nechte ho chvíli působit. Poté opláchněte vodou a jemně osušte.
Bylinkový odvar
Do jednoho šálku vody dejte po dvou lžících sušené máty, levandule a jitrocele a přiveďte k varu. Pak nechte vychladnout. V odvaru namočte bavlněný hadřík a přikládejte ho na postižené části pokožky.
Kombinace těchto bylinek má chladivé účinky. Protizánětlivě i na uklidnění kůže můžete použít i obklad z odvaru z heřmánku.
Doplňte vláhu
Poté, co ulevíte bolesti, by měla následovat důkladná hydratace. Spálená kůže je extrémně vysušená a potřebuje zavlažit. V prvních dnech je ideální použít přípravky na poškozenou pokožku, například s panthenolem nebo aloe vera.
Použijte jemné hydratační tělové mléko, případně mléko po opalování, které jí dodá i další potřebné živiny. Zvyšte také příjem tekutin.
Nedráždit!
Přiléhavý oděv a těsná ramínka od podprsenky mohou kůži ještě více dráždit. Proto po spálení noste volné oblečení, které se nelepí na kůži a netlačí. Pokožku nedrážděte ani peelingem, ten by ji ještě více poškodil.
Proto si ho prostě odpusťte do té doby, než se kůže zcela zahojí. Obvykle to trvá 3–7 dní, při závažném spálení doprovázeném puchýři a velmi zarudlou pokožkou může regenerace trvat i dva týdny a loupat se může ještě pár dní poté.