Abyste zapracovala na zdraví i kráse, nemusíte chodit nikam daleko. Řeč je o heřmánku pravém, který je obecně v trávníku považován za pouhý plevel.
Skvělé na něm je to, že ho můžete do sytosti užívat vnitřně, ale také třeba přímo na pokožku, protože se přidává do velkého množství nejrůznějších pleťových vod, mastí a krémů.
Pokud budete například každý večer umývat tvář odvarem z heřmánku, vaše pleť bude nejen čistá, ale také svěží na první pohled. Nechte se inspirovat dalšími tipy, jak heřmánek doma využít.
Voňavý bylinkový olej
Olej je variantou pro ty, kterým by vadilo sádlo. Jak ho vytvořit? Zalijte několik čerstvých květů heřmánku olivovým olejem a nechtě směs vylouhovat na teplém místě přibližně 14 dní. Pak olej zceďte a uchovávejte nejlépe v chladničce. Přidávat si ho můžete třeba do uklidňující koupele.
Úžasná hojivá heřmánková mast
Z příjemně vonící rostlinky použijete hlavně žlutobílé květy. Měli by být spíš čerstvé, ale v nejhorším případě nebudou vadit ani sušené. Ty nechte vzkypět přibližně v 250 g rozpuštěného vepřového sádla. Léčivou směs nechte odležet přes noc.
Druhý den ji znovu zahřejte a přeceďte. Mastičku můžete použít na nejrůznější kožní nedostatky, jako jsou jizvy nebo popálená místa od sluníčka. Po létě ji rozhodně nevyhazujte.
Využijete ji totiž také na podzim a v zimě třeba na suché lokty, kloubky na rukách a na kolena.
I vaše vlasy touží po péči
Jak si vyrobit heřmánkový odvar, který vytvoří z vašich poškozených vlasů neodolatelnou hřívu?
Stačí spařit dvě polévkové lžíce asi půl litrem vařící vody, nechat dostatečně vylouhovat a pak opět přecedit. Vlasy odvarem opláchněte hned po umytí šamponem a odvar už z vlasů neoplachujte. Kromě blahodárných regeneračních účinků budou také opravdu krásně vonět.