I naše babičky to věděly – na podzim není nad fermentované potraviny! Šlapání a nakládání zelí tak patřilo k pravidelným podzimním „rituálům“.
Kysané zelí, ale i další druhy zeleniny v sobě skrývají tolik přírodních probiotik, že hravě zatočí s rýmou i nachlazením. Když si ho budete dopřávat pravidelně celou zimu, vaše imunita bude skoro neporazitelná.
Příroda sama umí konzervovat
Kysané, kvašené neboli fermentované potraviny jsou zvlášť na podzim pro tělo úplným balzámem. Není to žádná novinka, fermentaci pro uchování potravin používali už ve staré Číně, Řecku či Indii. Naši předkové pak kvašeným zelím léčili kdejakou nemoc.
Nachlazení, rýmu, kašel, špatné trávení, únavu, špatný spánek – vždy pomohlo kysané zelí.
A není divu, při kvašení vzniká v potravinách zdravý koktejl enzymů, vitaminů a probiotik, který pomáhají udržovat a ozdravovat střevní mikrobiom a likvidovat nechtěné mikroorganismy a plísně.
Vitaminy z kvašených pochoutek jsou navíc pro naše tělo mnohem lépe využitelné než ty ze syrových potravin. I doma si můžete připravit nejen kysané zelí, okurky, ale třeba i známé kimchi, tedy kvašenou směs zelí, kořenové zeleniny a dalších ingrediencí.
Vitaminová bomba
Je ještě vhodnější pro posílení imunity než kysané zelí, protože obsahuje více druhů zeleniny, a tedy i více různých vitaminů.
Receptů existuje spousta, a navíc se dá připravit na mnoho způsobů podle toho, jaké použijete přísady – nepálivé, pálivé, s křenem apod.
Fermentovat se dáprakticky každá zelenina – mrkev, ředkev, květák, brokolice, papriky, cibule, česnek… prostě co máte po ruce a co vám nejvíc chutná.
Dobré rady
• Při přípravě kimchi je potřeba ohlídat si naprostou čistotu surovin i nádob.
• Využijte ho jako přílohu k jídlům nebo při vaření asijských pokrmů.