Hlavní úlohou draslíku je udržovat správnou funkci nervového i svalového systému a regulace vody ve tkáních a buňkách. Dobrý sluha i zlý pán Pro správnou funkci tkání a buněk je nutná rovnováha mezi draslíkem a sodíkem.
Ti, kdo hodně solí nebo přijímají málo draslíku potravou, pocítí jeho nedostatek svalovou slabostí a křečemi, zhoršeným dýcháním, poruchami činnosti střev nebo srdečního rytmu.
Jeho nadbytkem mohou naopak trpět třeba pacienti s nedostatečnou funkcí ledvin, protože ty zajišťují hlavní regulaci draslíku v těle.
A i jeho vysoké množství v těle může být dokonce velmi nebezpečné – taovým lidem pak hrozí svalová slabost, únava či zmatenost, u závažnějších stavů průjmy a poruchy srdečního rytmu, které mohou vyústit dokonce až v zástavu srdce.
Proto je třeba si příjem draslíku z potravy velmi pečlivě hlídat. Kde je ho nejvíc Bohatým zdrojem draslíku je především maso, cereálie, ze zeleniny brambory, špenát, fazole, rajčata, houby, z ovoce banány, hrozny, meruňky.
Dále jej v hojné míře obsahují sušené výrobky jako kandované ovoce, datle, fíky, meruňky, oříšky či houby, ale třeba i rajčatový protlak. Velký obsah draslíku má také kakao a kolové nápoje.
A pokud budete svému tělu dopřávat draslík v dostatečném množství, nebudou vás trápit močové kameny nebo dna.
.