Naše vlasy i pokožka hlavy jsou neustále vystaveny různým zatěžkávacím zkouškám, což se odráží na jejich vzhledu a stavu. Pomoci jim můžete i sami doma.
Okolní prostředí, UV záření, stylingové přípravky, fénování, žehlení i kulmování, to vše se na vlasech podepisuje. Pokud nemáte po ruce nějaký výjimečný kosmetický přípravek pro okamžitou pomoc, skvěle poslouží běžné suroviny, které najdete doma.
Není nad domácí
Domácí masky a zábaly jsou levné a účinné. Ideální je používat suroviny v bio kvalitě. Zároveň je dobré vědět, jak který přírodní produkt na vlasy a pokožku působí.
Probereme si tedy pár základních surovin, abyste věděli, které budou právě pro vás to „pravé ořechové“. A na konci najdete i pár receptů.
Banán
Oblíbené ovoce používané pro své hydratační účinky. Má vysoký obsah sacharidů, cenných vitaminů (A, B a C) a také draslíku.
Avokádo
Dužina obsahuje nenasycené tuky a oleje, má vysoký obsah minerálů a vitaminů – hlavně A, B a C. Má výborné zvláčňující a hydratační vlastnosti.
Mléko
Bohatý zdroj bílkovin, vitaminů A a D. V kosmetice není žádným nováčkem, často se využívá pro své hydratační a zjemňující účinky.
Vejce
Mají vysoký obsah lecitinu, hydratují a současně očišťují vlasovou pokožku, dodávají vlasům objem, lesk, zpevňují je a posilují. Ve vejcích obsažené proteiny umějí vyplnit poškození ve vlasových vláknech.
Citron
Skvělý zdroj vitaminů, minerálů a spousty dalších prospěšných látek. Pomáhá obnovit rovnováhu kyselin a zásad na povrchu kůže a odstraňuje přebytečný maz. Hodí se především k čištění mastné a pokožky vlasů a jako ochrana před lupy.
Pivo
Je zdrojem proteinů a cukrů, které zvětšují objem vlasů, navíc obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a stopových prvků. Můžete si ho přidávat do šamponů nebo použít do posledního oplachu po umytí.
Jogurt
Pochopitelně ten bílý s živými kulturami. Obsahuje enzymy, probiotika a je to vynikající přírodní čisticí prostředek. Pomáhá uchovávat zdraví pokožky hlavy, vyrovnává pH.
Jablečný ocet
Obnovuje kyselé pH vlasů a pokožky, odstraňuje přebytečné oleje, neutralizuje zbytky šamponů či mýdla. Jablečný ocet také reguluje a snižuje tvorbu lupů a zanechává vaše vlasy lesklé a hebké.
Přírodní oleje
Oleje mají na vlasy obecně skvělé účinky. Dodávají jim hebkost, lesk, zacelují roztřepené konečky, podporují růst a blahodárně působí i na vlasovou pokožku.
Avokádová maska pro objem
Podporuje růst, zabraňuje třepení konečků, dodává objem, zvláčňuje a hydratuje vlasy i pokožku. Jak si avokádovou vlasovou masku vyrobit?
Rozkrojte avokádo a polovinu dužiny vydlabejte do misky. Rozmačkejte ji vidličkou, přimíchejte 2 lžičky medu a trošku olivového oleje, a můžete aplikovat.
Oplach z octa
Je vynikající pro mastnější vlasy. Omezuje tvorbu lupů a zanechává vlasy krásně lesklé a hebké. Do misky nalijte 2 šálky vlažné vody a smíchejte ji se 2 lžícemi jablečného octa. Vlasy umyjte, na závěr je tímto roztokem opláchněte a nechte uschnout.
Olejový zábal
Zábaly doslova „léčí“ vlasy i pokožku. Ten olejový hydratuje a vyživuje suché vlasy, dodává jim hebkost a lesk. Lehce zahřejte 3 polévkové lžíce panenského olivového oleje, přimíchejte 1 žloutek a vmasírujte do vlasů.
Pak je zabalte do fólie a překryjte ručníkem. Nechte působit hodinu, pak vlasy umyjte šetrným šamponem a použijte kondicionér.
Víte, že…
•… mořská sůl má antiseptické účinky a zlepšuje čisticí schopnosti šamponů?
•… olejový zábal můžete nechat na vlasech i přes celou noc?
Dobré rady:
• Masky nechte působit 20–30 minut. Používat je můžete je 1–2× týdně.
• Na zábaly se hodí olej olivový, mandlový, sezamový, konopný, kokosový…